BLOG
CZY DETEKTYWOWI MOŻNA UFAĆ?
trust

Niektóre zawody wymagają specjalnych zdolności. Bezbłędna analiza, dostrzeganie nawet najmniejszych szczegółów i łatwość łączenia ze sobą różnych faktów w szybkim czasie, są z pewnością domeną pracy detektywa. Ważnym elementem podczas wykonywania zadań związanych z tego rodzaju aktywnością jest również umiejętność pozyskania zaufania. Dotyczy to zarówno osób zlecających śledztwo, jak również świadków, a także całej listy podejrzanych w danej sprawie.

Zaufanie to podstawa

Dlaczego tak duże znaczenie ma zaufanie w pracy detektywa? Kluczowym elementem podczas wykonywania czynności mających na celu doprowadzenie do rozwiązania zleconej przez klienta sprawy jest niewątpliwie zdobycie informacji od osób uczestniczących w śledztwie. To właśnie podczas wywiadu przeprowadzonego z nimi, detektyw może uzyskać najwięcej wskazówek, dzięki którym będzie mógł obrać odpowiednia taktykę, która finalnie doprowadzi do pozytywnego rozwikłania zagadki. Detektyw, któremu uda się przekonać innych do siebie, może liczyć na szczere odpowiedzi. A taki rodzaj komunikacji może się zdarzyć tylko i wyłącznie wtedy, gdy druga strona obdarzy go zaufaniem.

Patrząc na to z drugiej strony można się zastanowić, czy będąc klientem, bądź świadkiem warto zaufać detektywowi i opowiedzieć o swoich sekretach, zauważonych nieprawidłowościach w firmie, czy sytuacjach, których się doświadczyło. Kiedy targają nami tego rodzaju wątpliwości warto przypomnieć sobie kim jest detektyw i jaki cel przyświeca jego działalności. Istotne będą również ramy prawne, w których każda szanująca się agencja detektywistyczna powinna prowadzić swoją aktywność zawodową.

Czy można zaufać detektywowi?

Pomimo, ze odpowiedź na to pytanie jest oczywista, warto wspomnieć o kilku powodach, dla których obdarzenie detektywa zaufaniem ma sens. Po pierwsze agencje detektywistyczne działają w oparciu o przepisy ustawy o prowadzeniu działalności detektywistycznej, w związku z czym możemy mieć pewność, że aktywność ta została prawnie uregulowana. Tym samym wymagania stawiane kandydatom na licencjonowanych detektywów zostały jasno określone, a sama działalność opisana powyższymi zapisami prawnymi uznawana jest za zawód zaufania publicznego. W tym zakresie zrównuje się więc pracę osób, które zdały egzamin z zaufaniem, jakim możemy darzyć funkcjonariusza policji.

Detektywa obowiązuje ponadto tajemnica służbowa, dzięki czemu możemy być pewni, że przedstawione przez nas fakty nie trafią w niepowołane ręce, a na nasze życzenie otrzymamy wszelkie dowody, które pracownik agencji detektywistycznej zebrał w toku prowadzonego dochodzenia.

Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć jest reputacja. Naruszenie dobrego wizerunku agencji detektywistycznej, bądź detektywa działającego na własną rękę może mieć duże konsekwencje. Można łatwo wywnioskować, że jeżeli agencja, której powierzyliśmy nasze tajemnice i sekrety, okaże się niegodna zaufania i sekretne informacje dostaną się w niepowołane ręce, może to być początkiem jej końca. Utrata zaufania najpewniej zniechęci potencjalnych klientów do skorzystanie z usług takiej firmy, na korzyść konkurencji. Agencje detektywistyczne, zdając sobie sprawę z powagi tej sytuacji, ogromnie dbają o to, aby informacje uzyskane podczas wywiadów i zbierania dowodów zostały odpowiednio zabezpieczone. Zatrudniając jedynie profesjonalny, dobrze wykwalifikowany i doświadczony personel sprawiają, że zaufanie klienta jest priorytetem.

Czy warto mówić prawdę?

Zaufanie klienta, bądź innych osób uczestniczących w śledztwie jest kluczowe nie tylko dla pracy detektywa, ale i dla dobra samego śledztwa. Jeżeli znajdziemy się kiedyś w sytuacji, w której sami będziemy potrzebowali pomocy detektywa, warto pamiętać o tym, aby przestawić mu jak najwięcej szczegółów, które mogą być pomocne w rozwikłaniu zagadki. W szczególności zaś powinniśmy szczerze odpowiadać na pytania detektywa, gdyż nasze wypowiedzi mogą być kluczowe. Zatajanie, tuszowanie, czy zmienianie wersji wydarzeń może doprowadzić do zamglenia całego obrazu sprawy, a tym samym do wydłużenia czasu niezbędnego do jej rozwikłania. Profesjonalista prędzej czy później dociecze prawdy, więc najprawdopodobniej zatajone przez nas informacje ujrzą światło dzienne. Tym bardziej nie warto tracić czasu na tego typu niedomówienia. Jeżeli rzeczywiście zależy nam na szybkim i sprawnym rozwikłaniu problemu, z którym udajemy się do agencji detektywistycznej, warto zaufać specjaliście.

Jeżeli zdarzy się, ze znajdziemy się w pozycji przesłuchiwanego świadka, również warto współpracować z detektywem i pomóc mu w rozwikłaniu zagadki. Może się zdarzyć, że nasze zeznania przyczynią się do schwytania groźnego przestępcy, wykrycia sprawcy napadu, czy odnalezieniu zaginionej osoby, lub nawet uprowadzonego dla okupu dziecka. Informacje zebrane przez detektywa od świadków zdarzeń mogą stanowić przełom w rożnego rodzaju śledztwach, dlatego tak ważne jest, aby zaufać detektywowi. Licencjonowany profesjonalista nigdy nie powinien zdobytego zaufania nadwyrężyć.