BLOG
JAKIE INFORMACJE TRZEBA PODAĆ DETEKTYWOWI?
info

Wiele osób uważa, że praca detektywa wygląda niczym scenariusz gangsterskiego filmu. Nic bardziej mylnego. Mimo, że jest to zawód pełen ryzyka, prawdziwy detektyw musi działać zgodnie z prawem. Osoba, która myśli o karierze zawodowej w tej branży powinna być przede wszystkim opanowana, cierpliwa ale także … bardzo kreatywna. Z całą pewnością można przyjąć, że detektyw pracuje głównie głową. Mimo, że od czasu do czasu bierze udział w niebezpiecznej akcji, gdyby nie spryt, zaradność i refleks z pewnością nie odnalazłby się w takiej roli.

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to zawód wciąż bardzo mało znany w naszym kraju, narosło wokół niego sporo stereotypów. Detektyw w żadnym wypadku nie może pozwolić sobie na nieetyczne zachowania, które podważą jego autorytet w oczach obecnych czy przyszłych klientów. Musi działać zgodnie z prawem, choć czasem – co trzeba przyznać – jest zmuszony balansować na jego granicy.

Dużą częścią codziennych obowiązków detektywa stanowi gromadzenie dokumentacji. Obecnie, w czasach rozkwitu wszelkiego rodzaju mediów i portali społecznościowych to zadanie jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście, bardzo często zdarza się, że oprócz informacji dostępnych w Internecie potrzebna jest również osobista rozmowa z konkretnymi osobami.

Detektyw traktuje nas jako źródło informacji?

Może się zdarzyć, że prywatny detektyw potraktuje nas jako wyjątkowo dobre źródło informacji w sprawie, którą aktualnie się zajmuje. W końcu nie ma w tym przecież nic złego. Jeśli jakkolwiek będziemy w stanie przyczynić się do rozwiązania skomplikowanej zagadki, z pewnością poczujemy z tego powodu wiele satysfakcji.

Taki wywiad może mieć na celu sprawdzenie tożsamości określonych osób, lub w przypadku wywiadu gospodarczego – firm czy instytucji. To właśnie wywiad jest jedną z najbardziej powszechnych form zbierania informacji przez agencje detektywistyczne, zarówno w przypadku spraw kryminalnych, jak i gospodarczych. Dobra, rzetelna rozmowa z drugim człowiekiem, który ma wiedzę na temat interesującej nas sprawy może przynieść zdecydowanie więcej pożytku, niż jakakolwiek inna forma zbierania informacji. Wywiad można śmiało wykorzystać w sprawach związanych z wykrywaniem zdrady, sprawdzaniem wiarygodności przyszłego kontrahenta lub partnera biznesowego, wykrywaniem nadużyć finansowych i oszustw.

Zanim odpowiesz

Pamiętajmy jednak o tym, że detektyw, działający zgodnie z prawem, nie może zmusić nas do odpowiedzi na jakiekolwiek pytania, które naruszają naszą godność osobistą. Z oczywistych powodów nie powinny to być również pytania, które jakkolwiek przekraczają granice dobrego smaku.

Dla dobra śledztwa i na potrzeby uzyskania niezbędnych informacji detektywi uczą się konstruować swoje pytania w odpowiedni sposób. Muszą być przede wszystkim bardzo precyzyjne, aby potwierdzić lub obalić jego przypuszczenia. Dzięki stosowaniu pytań zamkniętych, odpowiadający ma możliwość udzielenia ograniczonej liczby odpowiedzi. W ten sposób detektyw może pokierować rozmową w preferowanym przez siebie kierunku.

Co ważne – detektyw może przetwarzać dane osobowe, nie może jednak udostępniać ich osobom trzecim, a po zakończeniu sprawy ma obowiązek ich zniszczenia. Detektyw powinien również zachować tajemnicę w jaki sposób przebiega śledztwo i kto jest w nie zamieszany. Dlatego bądźmy czujni, jeśli podczas rozmowy z nami, wywiadowca będzie posługiwał się nazwiskami konkretnych osób i zdradzał szczegóły, prowadzonej przez siebie sprawy. Dodatkowo, detektywi mają bezwzględny zakaz stosowania czynności, które są zarezerwowane dla policji i służb specjalnych.

Nie mając pewności, że podczas rozmowy mamy do czynienia z osobą kompetentną, możemy sprawdzić czy posiada on stosowną licencję i działa legalnie. Zrobimy to przy pomocy ewidencji, prowadzonej przez Departament Zezwoleń i Koncesji MSW.

Jeśli chcemy przyczynić się do pomyślnego rozwiązania sprawy, rozmawiając z nim musimy mówić przede wszystkim jasno i rzeczowo, nie pozostawiając przestrzeni na domysły lub niejasności. Oczywistym jest fakt, że nasze mało precyzyjne komentarze mogą wyprowadzić detektywa na manowce, a nawet utrudnić przebieg śledztwa. Pamiętajmy również, aby zawsze odpowiadać zgodnie z prawdą. Jeśli nie mamy pewności co do przebiegu jakiejś sytuacji, lepiej zasygnalizować ten fakt, niż wymyślać prawdopodobne scenariusze. Jeśli z jakiegoś powodu czujemy, że pytanie jest niestosowne, a odpowiedź na nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem – nie bójmy się zasygnalizować tego faktu.

Nie możemy zatajać ważnych faktów, twierdząc, że określone wydarzenia nie miały miejsca, nie należy również – na przykład w imię wyciągnięcia osobistych korzyści – zmieniać okoliczności zdarzeń.

Rolą dobrego detektywa jest także odpowiednie pokierowanie rozmową także po to, aby wyeliminować możliwość jakiegokolwiek braku precyzji i ścisłości, a doświadczony pracownik agencji detektywistycznej z całą pewnością dysponuje szeregiem sposobów na to, w jaki sposób zrobić to najlepiej.