BLOG
NIE MARTW SIĘ O SWOJE DZIECKO – SKORZYSTAJ Z POMOCY DETEKTYWA
child1

Życie zastawia wiele pułapek na młodzież wchodzącą w dorosłość. Nastolatkowie często padają ofiarami szantażu, wciąga je złe środowisko, co nieraz wiąże się z zagrożeniami takimi, jak kradzieże, rozboje, czy narkotyki. Jeżeli zachowanie dziecka budzi niepokój rodziców warto pochylić się nad jego przyczyną. Być może jest to etap wkraczania w wiek dorosły, co jest dla młodych ludzi nie lada wyzwaniem i powoduje wiele zmian w zachowaniu. Możliwe też, że niektóre różnice spowodowane są zupełnie czymś innym. Dobrze zatem, aby opiekunowie przyjrzeli się zachowaniu syna, lub córki. Czasem w codziennym zabieganiu mogą nam umknąć bardzo znaczące szczegóły. W tak młodym wieku szansa na wpadnięcie w tarapaty jest zdecydowanie najwyższa.

Czasem warto skorzystać z pomocy detektywa, który ustali, czy nasze obawy są zasadne. Oczywiście nie chodzi o to, aby po każdej kłótni z nastolatkiem podpisywać umowę z agencją detektywistyczną. Takie usługi mogą się okazać przydatne, gdy na przykład znikają nam z domu różne przedmioty, syn często prosi o duże sumy pieniędzy pod różnymi pretekstami, bardzo szybko się denerwuje, gdy tego nie dostanie. Może to być związane zarówno z braniem narkotyków, lub innych środków odurzających, lub faktem bycia szantażowanym przez kogoś z kręgu jego znajomych. Dokładając do tego opuszczanie lekcji w szkole i kiepskie oceny, możemy być pewni, że coś jest na rzeczy.

Dzieci, a szczególnie młodzież w domu zachowują się często zupełnie inaczej, niż na zewnątrz. Dobrym przykładem może być sytuacja, w której nastoletnia córka wychodzi z domu ubrana inaczej, niż jak kilkanaście minut później wchodzi do szkoły. Przed powrotem do domu ponownie się przebiera, aby zatrzeć ślady oszustwa. Dlatego czasem warto skorzystać z pomocy osoby zupełnie obcej, a najlepiej takiej, która w profesjonalny sposób rozwieje, bądź niestety potwierdzi nasze obawy.

Udajmy się zatem do agencji detektywistycznej i porozmawiajmy o naszych obawach. Detektyw wysłucha naszych argumentów i na podstawie swojego doświadczenia oceni, czy sprawa rzeczywiście wymaga jego ingerencji. Często zdarza się tak, że kilka kontrargumentów detektywa rozwiewa wątpliwości rodzica. Specjalista wskaże również na co szczególnie zwrócić uwagę w przyszłości i jeżeli wystąpią sytuacje przez niego opisane, wtedy należałoby się ponownie zgłosić i rozpocząć działania. Jeśli zaś nasze obawy okażą się zasadne sprawa rozpoczyna swój bieg.

Profesjonalista, któremu powierzymy naszą sprawę określi plan działania, a z nami podpisze umowę, gdzie zostanie określony limit wydatków. Ustalimy również jakie prace detektyw będzie musiał wykonać. Może się okazać, że będzie to po prostu obserwacja drogi do liceum, czy uczelni i już na tej podstawie będzie można wysnuć gdzie leży problem. Możliwe również, że konieczna będzie bardziej wnikliwa analiza.

Jeżeli nasze niemal dorosłe już dziecko doświadcza problemów na terenie uczelni, detektyw również w tym obszarze poradzi sobie ze zbieraniem przydatnych informacji. Pozwoli to na wykrycie czy w grę wchodzą narkotyki, czy może jakiś inny rodzaj szantażu. Czasem również nastolatek zaczyna posiadać coraz większą ilość sprzętu, nowy telefon, nowy laptop, kurtka, czy buty. To również powinno nas zaniepokoić zwłaszcza, jeśli wiemy, że aktualnie nie pracuje. Możliwe wówczas, że nasze dziecko handluje narkotykami. Efektem pracy detektywa będzie również sprawdzenie takiej ewentualności.

Często również ma miejsce proceder, który polega na namówieniu nastolatka do kradzieży sklepowej. Na początku dla zaimponowania reszcie towarzystwa. Niestety młodzież, zwłaszcza w wieku gimnazjalnym łapie się na tego typu haki i po prostu kradnie. Najczęściej są to ubrania. Gdy opadnie pierwsza adrenalina robi się nieprzyjemnie. Osoba, której udało się namówić na kradzież ze sklepu zaczyna szantażować naszego nastolatka. Sposobów jest wiele, ale niestety najskuteczniejszym są nagrania z kamer sklepowych (często w zmowie z jednym z pracowników sklepu). Ofiara boi się potem, że dowody zostaną przedstawione rodzicom, czy policji i zgadza się na kolejne kradzieże. Tym razem już nie sfingowane. Nieraz otrzymuje za to nawet niewielkie wynagrodzenie. Jest to jednak rodzaj pułapki, która z czasem może doprowadzić do zejścia na złą drogę, lub w ekstremalnych przypadkach nawet do samobójstwa.

Nie lekceważmy więc niepokojących oznak w zachowaniu naszego dziecka, a jeżeli już takie zaobserwujemy – działajmy. Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem w tej sytuacji. Jeżeli nie potrafimy poradzić sobie na własną rękę, poprośmy profesjonalistów. Agencja detektywistyczna może być bardzo dobrym adresem, pod który warto się udać, jeżeli targają nami wątpliwości i obawy. Specjaliści przeprowadzą dochodzenie w niezauważalny dla nikogo sposób. Nie wzbudzając niczyich podejrzeń, a już w szczególności naszego nastolatka, pomogą dojść prawdy. Możliwe, że przyczynimy się w ten sposób do rozbicia paczki handlarzy narkotykami wśród młodzieży, lub siatki złodziejaszków namawiających nastolatków do kradzieży. Może się również okazać, że nasze dziecko nie wpadło w żadne tarapaty, tylko nie radzi sobie z wiekiem dorastania i potrzebny jest po prostu psycholog.