BLOG
DLACZEGO WARTO BYĆ DETEKTYWEM – ZALETY PRACY
zalety pracy jako detektyw

Zalety pracy jako detektyw

Choć zawód detektywa to nie pościgi, międzynarodowe afery i spiski rodem z amerykańskich filmów, to jego praca może być niezwykle ciekawa, inspirująca i pomocna. Dla swoich klientów często jest bohaterem, który wykrywa zdradę małżonka czy znajduje skradzioną kolię, ale często pomaga odnaleźć zaginioną, ukochaną osobę lub dawno niewidzianego przyjaciela. I właśnie dla takich chwil warto być detektywem.

Realizacja dziecięcych marzeń

Nie ma chyba dorosłego, który jako dziecko nie bawiłby się w policjantów i złodziei, nie rozwiązywał zagadek, nie pokonywał zła. Po części zawód detektywa jest realizacją właśnie tych dziecięcych fascynacji, nieco zweryfikowanych przez rzeczywistość, ale wciąż pełnych emocji i niezwykle inspirujących.

Pamiętajmy jednak, że detektywem nie może zostać każdy, a przynajmniej nie każdy powinien. Choć uznawane jest to za zawód, jak każdy inny i z posiadaniem odpowiedniej wiedzy można uzyskać niezbędną licencję, to nie każdy się do tego nadaje. Oczywiście wiedza, szczególnie ta z zakresu prawa i funkcjonowania organów państwowych jest bardzo przydatna, to jednak stanowi tylko połowę sukcesu. Pozostałą część tworzą cechy charakteru, niezbędne u każdego dobrego detektywa.

Przede wszystkim powinien mieć mocny charakter, spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia oraz inteligencję. Niewątpliwie przyda się również odwaga, umiejętność zachowania zimnej krwi, zdolność wtapiania się w tłum i niezłe opanowanie sztuki improwizacji. Ważna, o ile nie najważniejsza, jest dedukcja, czyli umiejętność kojarzenia faktów i właściwego postępowania. Nie zaszkodzi także posiadanie dobrej kondycji fizycznej i odrobiny umiejętności do samoobrony. Być może nigdy się nie przyda, ale prowadzone sprawy mogą mieć różny charakter, również niebezpieczny. Nie bez przyczyny w zawodzie detektywa doskonale czują się byli policjanci czy pracownicy organów ścigania czy służb mundurowych. Wielu też świadomie rezygnuje ze służby i przechodzi do sektora prywatnego.

Panuje również powszechna opinia, że kobiety świetnie odnajdują się w tym zawodzie, ze względu na umiejętność wczuwania się w emocje innych i nie do końca zrozumiałą dla mężczyzn kobiecą intuicję, która pomaga im w rozwiązaniu wielu spraw.

Różnorodność zleceń

Ogromną zaletą pracy detektywa jest jej różnorodność. Nigdy nie zdarzają się dwie takie same sprawy, bowiem klienci kierują się różnymi motywacjami i mają zupełnie odmienną sytuację, przez co do każdego z nich należy zastosować inne podejście. Odmienność wynika również z rodzaju spraw. Detektyw zajmuje się wykrywaniem zdrad zarówno małżeńskich, jak i korporacyjnych, poszukiwaniem zaginionych osób, sprawami majątkowymi, poszukiwaniem mienia, sprawdzaniem wiarygodności, zbieraniem informacji dla sądów, ubezpieczycieli, osób prywatnych. Każda z tych spraw to nowe doświadczenie dla detektywa, którego praca jest ciągłym doszkalaniem, ciągłym treningiem umysłu i pozyskiwaniem nowych umiejętności.

Ważne również, że detektyw to nie jest praca za biurkiem. To ciągła akcja, niezależnie od charakteru prowadzonej sprawy, wymaga od detektywa stałego zaangażowania, często 24 godziny na dobę. Za tym zawsze idzie adrenalina. Ta często towarzyszy detektywowi, ponieważ wiele prowadzonych przez niego spraw to walka z czasem, szczególnie gdy w grę wchodzi zdrowie lub życie innych. Tak jest w przypadku poszukiwania osób, szczególnie zaginionych dzieci. To sprawy, które zawsze wywołują emocje, a wdzięczność rodziców, do których wróciło ukochane dziecko, jest bezcenna.

Korzystanie ze specjalistycznego sprzętu

Do zalet pracy w tym zawodzie należy również dodać możliwość korzystania ze specjalistycznego sprzętu, jak podsłuchy, oprogramowania szpiegowskie, ukryte kamery. Poniekąd możliwość wcielania się w różne postaci w przypadku pracy w ukryciu, a także odkrywanie tajemnic i wiążąca się z tym ekscytacja. też mogą być postrzegana jako ogromna zaleta.

Zawód detektywa nie jest łatwy, ale niewątpliwie bardzo emocjonujący i dający wiele możliwości, również pracy na własny rachunek. Największą jednak zaletą jest możliwość niesienia pomocy innym.