BLOG
JAK SPRAWDZIĆ DETEKTYWA?
sprawdzenie detektywa

Detektyw – jak sprawdzić, czy można mu zaufać?

Detektyw pomoże w takich sprawach, jak niewierność małżonka, spory gospodarcze, ustalenia majątkowe, wykrywanie podsłuchów czy odnalezienie dzieci, które uciekły z domu. Trzeba jednak pamiętać, że w tym zawodzie liczy się nie tylko skuteczność, ale również dyskrecja. Zanim więc powierzymy swoje prywatne sprawy detektywowi warto go dokładnie sprawdzić. Podpowiadamy jak to zrobić i co brać pod uwagę.

Opinie innych, którzy korzystali z usług detektywa

Chcąc dowiedzieć się więcej o usługach danego detektywa, warto wykorzystać Internet. Na forach nie brakuje informacji na temat tego, czy dana osoba rzeczywiście godna jest zaufania i solidnie zajmie się powierzoną sprawą. Popytać można również znajomych chociaż to rozwiązanie może okazać się ryzykowne, jeśli zależy nam na tym, aby fakt poszukiwania detektywa pozostał tajemnicą.

Kompletne dane teleadresowe

Jeżeli wybrany przez ciebie detektyw jako formę kontaktu wybiera adres mailowy, zwróć uwagę na to, czy na witrynie internetowej detektywa widnieją również dane teleadresowe: pełny adres siedziby firmy, imię, nazwisko. Jeżeli tych informacji na stronie nie dostrzegasz, a detektyw broni się przed ich podaniem, lepiej poszukaj innego.

Licencja

Każdy detektyw powinien posiadać licencję – jest to podstawowa kwestia w tym zawodzie. Warto podkreślić, że każdy szanujący się detektyw zaprezentuje licencję klientowi sam – nie trzeba się o to prosić. Zawsze bardzo dokładnie przeczytaj ten dokument, sprawdź też, czy dane w nim zawarte są prawdziwe. W tym celu warto skontaktować się z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – to właśnie tutaj prowadzony jest specjalny rejestr osób, które prowadzą tego rodzaju działalność. Pomocna może okazać się również witryna internetowa  Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów, którego nasze biuro jest członkiem.

Wpis do ewidencji

Każde biuro detektywistyczne, które prowadzi swoją działalność w sposób legalny, powinno posiadać wpis na listę działalności regulowanych. Spis prowadzi wspomniane już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – korzystanie z niego jest dozwolone dla wszystkich. Bez obaw można więc się z nim zapoznać, tym samym sprawdzając, czy wybrana przez nas agencja posiada wszelkie niezbędne uprawnienia.

Ubezpieczenie OC

Polskie prawo nakłada na agencje detektywistyczne konieczność posiadania polisy ubezpieczenia OC. Jeżeli w trakcie swojej pracy detektyw wyrządzi jakieś szkody, zostaną one pokryte bez ubezpieczyciela. Lepiej unikać korzystania z usług agencji, której takiej polisy nie posiadają. Nie tylko działają one wtedy nielegalnie, ale w przypadku jakichkolwiek szkód detektyw mógłby dochodzić od nas zadośćuczynienia, udowadniając, że działał w naszym imieniu. A to byłaby już sytuacja bardzo niekorzystna.

Stosowna umowa

Zanim detektyw przystąpi do wykonania jakichkolwiek czynności, powinien podpisać ze swoim klientem odpowiednią umowę. W żadnym wypadku nie należy z tego rezygnować. Jeżeli detektyw będzie próbował wymusić na tobie rezygnację z podpisania umowy, motywując to dyskrecją i tajemnicą, lepiej poszukać innej agencji. Podpisanie umowy to zawsze gwarancja tego, że usługi zostaną wykonane. To również możliwość dochodzenia własnych praw wtedy, kiedy detektyw nas oszuka. Umowa daje również poczucie bezpieczeństwa.

Rachunek lub faktura

Uczciwy detektyw, prowadzący legalną agencję detektywistyczną, zawsze odprowadza podatek od osiąganego dochodu. Oznacza to, że wystawia swoim klientom albo faktury VAT, albo rachunki. Jeżeli na wstępie detektyw mówi ci, że nic takiego nie będzie miało miejsca – lepiej zrezygnuj z jego usług. Brak dowodu opłaty sprawia, że nie będziesz w żaden sposób mógł udowodnić tego, że korzystasz lub korzystałeś z jego usług.

Raport

Praca każdego detektywa musi zakończyć się stosownym raportem, który dostarczany jest klientowi w formie pisemnej. Nie jest to wymysł detektywów – takie standardy stawia polskie prawo. Raport potrzebny jest klientowi również wtedy, kiedy chce go użyć na przykład w sprawie sądowej. Bardzo ważne jest więc, aby dopilnować spełnienia tego obowiązku przez detektywa. Bez raportu jego usługi mogą bowiem okazać się bezużyteczne. Każda szanująca się agencja informuje klienta już na samym początku współpracy, że raport taki zostanie wykonany.

Kto będzie prowadził sprawę?

Duże agencje detektywistyczne zatrudniają szereg osób, z których nie wszystkie posiadają stosowną licencję detektywa. Jeżeli zamierzasz więc korzystać z agencji tego rodzaju, zawsze dokładnie wypytaj o to, kto konkretnie będzie prowadził właśnie twoją sprawę. Dobre agencje wyznaczają jedną osobę. Pozwala to na zachowanie porządku i daje klientowi poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście w dużych agencjach pracują również osoby zajmujące się chociażby informatyką śledczą – pomagają one detektywowi prowadzącemu sprawę i czynią jego pracę bardziej efektywną. O takich dodatkowych specjalistów również zawsze warto zapytać.

Niczego nie lekceważ

Decydując się na usługi detektywa, powierzasz mu swoja sprawy prywatne. Dlatego nie lekceważ żadnego z przedstawionych punktów. Dzięki temu wybierzesz detektywa – profesjonalistę, który na pewno ci pomoże.

Praca detektywa: podsłuchiwanie – co na to mówi polskie prawo?