BLOG
JAK WYKRYĆ OSZUSTWO MATRYMONIALNE?
oszustwo

Pod pojęciem oszustwa matrymonialnego kryje się dążenie do osiągnięcia korzyści majątkowych, lub materialnych na podstawie wyrafinowanego planu polegającego na zbudowaniu więzi emocjonalnej z ofiarą, a następnie na tej podstawie uzyskania środków finansowych, nieruchomości lub innego rodzaju wsparcia materialnego. Jest to szczególny rodzaj oszustwa, którego skutki w znaczący sposób mogą się odbić na psychice oszukanej osoby. Ofiarami najczęściej padają kobiety podatne na wdzięki czarujących panów obdarzają ich zaufaniem, a następnie pieniędzmi.

Jak to wygląda w praktyce?

Najczęściej historia wygląda tak, że pani poznaje naszego oszusta zupełnie wydawać by się mogło przypadkowo, w kawiarni, czy na portalu randkowym. Jednak oszust matrymonialny bardzo dobrze wie z kim ma do czynienia. Swoje ofiary wybiera z odpowiedniego klucza, jakim najczęściej są posiadane pieniądze, zamieszkiwanie w dużym mieście i nieudane związki. Najlepiej, jeżeli kobieta jest świeżo po rozwodzie, lub rozstaniu z partnerem, jest wtedy bardzo wrażliwa, przez co staje się łatwym łupem dla oszusta. Ten doskonale odgrywa swoją rolę pocieszyciela, wymyśla całą historię o tym, jak to właśnie owdowiał, bądź rozwiódł, lub po prostu o tym, że nie układa mu się w życiu z kobietami. Opowie o tym, jak jest zamożny, często wymyśli ciekawą historyjkę o posiadanych firmach, mieszkaniach, samochodach.

Na podstawie tych kłamstw buduje się coraz większą więź z ofiarą. Po kilku tygodniach, lub miesiącach oszust nagle doznaje jakiejś krzywdy – ktoś go okrada, ma wypadek, lub inne zdarzenie losowe, które powoduje, że potrzebne mu są pieniądze, samochód, lub czasem nawet przepisanie mieszkania na jego własność (bo i takie sytuacje mają miejsce). Omotana i często już bardzo zakochana kobieta godzi się na to, chcąc pomóc ukochanemu. Ten, otrzymawszy to, czego pragnął znika. Więcej się już nie pojawia i ślad po nim ginie. Udaje się na poszukiwanie kolejnej ofiary. Pani zostaje sama, ze złamanym sercem i zdecydowanie mniejszym stanem konta.

Jak się przed tym uchronić?

Przede wszystkim warto wpisać imię i nazwisko nieznanego mężczyzny w wyszukiwarkę internetową. Naprawdę często dzieje się tak, że informacje o oszuście są już w Internecie, wraz z jego danymi osobowymi i zdjęciem. Kobiety, które zostały już wcześniej oszukane zamieszczają tego typu informacje, aby ostrzec inne potencjalne ofiary. Oszust może oczywiście podać fałszywe dane, jednakże często się zdarza tak, że w tym jednym przypadku jest szczery.

Jeżeli już jesteśmy w związku z takim partnerem i mamy podejrzenia co do jego prawdomówności, ze względu na jakieś niedoprecyzowane historie, lub sytuacje, w których mówił co innego, a widzimy że coś jest inaczej, warto się skontaktować z biurem detektywistycznym. Opowiedzenie o swojej sytuacji detektywowi może pomóc uchronić się przed oszustwem. Jeżeli nasze obawy okażą się słuszne, możliwe będzie złapanie oszusta matrymonialnego na gorącym uczynku. Pozwoli to również uchronić inne potencjalne ofiary przez tym wyrafinowanym złodziejem.

Warto wiedzieć, że za przestępstwo matrymonialne grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. Jednakże bardzo trudno jest udowodnić winę oszustowi matrymonialnemu, ze względu na to, że twierdzi on, że ofiara sama zgodziła się na to, żeby dać mu pieniądze, samochód, mieszkanie. Niestety bardzo często ten argument jest nie do podważenia, gdyż rzeczywiście tak było. Powód, dla którego to zrobiła to inna kwestia – ofiara została oszukana i dlatego tak postąpiła. To, co może pomóc w złapaniu oszusta i ukaraniu go za ten wyrafinowany czyn to fakt, że wiele ofiar złoży zeznania świadczące o tym, że zostało w ten sam, lub podobny sposób oszukane przez tą samą osobę.

Drugim sposobem na spowodowanie nieuniknięcia kary przez oszusta jest złapanie go na gorącym uczynku. Wizyta w agencji detektywistycznej może pomóc w rozpoznaniu, czy mamy do czynienia z oszustem, czy też nie. Jeżeli więc pasujemy do profilu potencjalnej ofiary, warto się udać do profesjonalisty i opowiedzieć o tym, co nas niepokoi. Detektyw dysponuje bazą zgłoszonych oszustów, dzięki czemu będzie mógł zweryfikować, czy aby przypadkiem nasz nowy partner nie widnieje w spisie oszustów matrymonialnych. Jeżeli tak, sprawa będzie oczywista. Jeśli zaś nie widnieje, a nasze obawy są mocne, detektyw również podejmie kroki wyjaśniające wszystkie wątpliwości związane z partnerem.

Winny, lub nie, potencjalny oszust zostanie, mówiąc kolokwialnie, prześwietlony na okoliczność posługiwania się fałszywą tożsamością. Jeżeli ma coś do ukrycia – będzie to pierwsza rzecz, którą zmieni, choć, czasem zdarza się również i tak, że oszuści pozostają przy swoich danych personalnych. Trudne do udowodnienia oszustwo matrymonialne powoduje, że nie muszą ukrywać tych danych. To, co muszą schować, to prawdziwe zamiary wobec ofiary. Te może z kolei wyciągnąć na światło dzienne dobry detektyw. Jeżeli zdarzy się tak, że nasz nowy partner okaże się oszustem, warto zastosować się do zaleceń detektywa i złapać oszusta na gorącym uczynku, Dzięki temu kolejne ofiary unikną ciężkiej do przełknięcia zdrady i uszczuplenia posiadanego majątku.