BLOG
KIEDY DETEKTYW MOŻE POMÓC?
kiedy detektyw może pomóc

W jakich sytuacjach może pomóc detektyw?

Wykrycie zdrady żony lub męża, sprawdzenie intencji przyszłego zięcia, poszukiwanie zaginionej osoby, namierzenie kreta w firmie – to tylko niektóre zadania, które można powierzyć detektywowi. Zakres usług świadczonych przez agencje detektywistyczne jest niekiedy nieograniczony. Bywają agencje specjalizujące się w konkretnych sprawach, ale coraz częściej można trafić do takich, gdzie żadne zadanie nie będzie stanowić problemu. W jakich sytuacjach może nam pomóc?

Z pewnością nawet Sherlock Holmes pomiędzy rozwiązywaniem kolejnych zagadek morderstw, zajmował się drobnymi sprawami, by móc opłacić swoją gosposię. Poszukiwanie zaginionej biżuterii, porwanego pupila lub złodzieja cennych pamiątek to chleb powszedni najsłynniejszego detektywa na świecie. Współcześni detektywi spotykają się z nieco mniej spektakularnymi zdarzeniami i raczej częściej zamiast drogocennej biżuterii poszukiwać będą dowodów na zdradę żony lub męża. Nie oznacza to jednak, że jego praca nie jest pożyteczna. Wręcz przeciwnie. Często efekty pracy detektywów mają bezpośredni wpływ na zmianę życia ich klientów, pomagają rozwiązać trudne zagadki, wykrywają szpiegów w firmach, a także pomagają odnaleźć zaginione osoby. Często ich działania są o wiele skuteczniejsze niż policji, która ograniczona jest przez procedury. Dla detektywa jedynym ograniczeniem jest prawo.

Kogo może nazywać się detektywem?

Warto również wiedzieć, że detektywem może nazywać się jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. W Polsce każdy z nich musi legitymować się licencją przyznawaną po zdaniu egzaminu państwowego, przez właściwego ministra. O takie uprawnienia może starać się każda osoba, która ukończyła 21 lat, ma przynajmniej średnie wykształcenie i jest obywatelem Unii Europejskiej. Oczywiście, przy wyborze odpowiedniego detektywa bierzemy pod uwagę wiele czynników, w tym również doświadczenie, ale o tych postawach powinniśmy pamiętać szczególnie. Jest to o tyle istotne, że jeśli chcemy wykorzystać w sądzie dostarczone przez detektywa materiały jako dowody, sąd nie weźmie pod uwagę tych zdobytych przez oszusta.

Zawód detektywa polega przede wszystkim na zdobywaniu informacji i to każdego rodzaju i z każdej branży. Może również prowadzić obserwację osób, mienia, obiektów, grup. Ma dostęp do rejestrów KRS i BIK, ale przede wszystkim może współpracować i pozyskiwać informacje od służb państwowych. Często też posiada całą sieć znajomości, które pozwalają mu na pozyskanie informacji w różnych środowiskach. Dzięki temu, że detektyw traktowany jest jako zawód zaufania publicznego jego zeznania w sądzie traktowane są jako niepodważalny dowód. Tak więc wynajęty przez nas detektyw nie tylko zdobędzie dla nas niezbite dowody, ale również potwierdzi ich autentyczność w sądzie.

Usługi detektywów

Najczęściej wykonywane usługi przez detektywa to: zdobycie dowodów zdrady, oszustwa lub potwierdzenie wierności, poszukiwanie osób i skradzionego, zagubionego, utraconego mienia, odszukanie dalekich krewnych lub osób zaginionych i ukrywających się. Z usług detektywa można skorzystać również chcąc potwierdzić miejsce przebywania konkretnych osób lub przy inwigilacji firmy lub partnera biznesowego. Rodzice decydują się na pomoc detektywa, gdy ich dziecko zachowuje się niepokojąco, ucieka z domu lub obraca się w podejrzanym środowisku.

Do równie powszechnych zadań detektywa zalicza się gromadzenie informacji o majątku i sprawdzaniu wiarygodności osób prywatnych i firm, materiału dowodowego w sprawach cywilnych, wykrywanie i usuwanie podsłuchów, zbieranie dowodów do postępowania karnego.

Zasady współpracy z detektywem

Warto wiedzieć również przed wybraniem się do detektywa, jak powinna wyglądać taka współpraca. Konsultacje zazwyczaj są bezpłatne, a wynagrodzenie detektyw powinien otrzymać dopiero po zakończeniu sprawy. Po przeprowadzeniu wstępnego rozeznania, czyli przedstawieniu sprawy i wszystkich jej elementów, detektyw powinien określić, jak długo będzie trwała praca nad naszym przypadkiem oraz wstępny jej koszt. Współpraca powinna zostać potwierdzona umową, w końcu każda prawdziwa agencja działa tak, jak każda inna firma. Cena usługi jest uzależniona od jej rodzaju. Zazwyczaj „zdrady” należą do najtańszych, ale górnej granicy właściwie nie ma. Po zakończeniu współpracy detektyw dostarcza raport z przeprowadzonej sprawy oraz przekazuje nam wszystkie zgromadzone w jej trakcie dokumenty i materiały.