BLOG
JAK WYBRAĆ DOBREGO DETEKTYWA I AGENCJĘ DETEKTYWISTYCZNĄ ?
jak wybrać dobrego detektywa

Jaka agencja detektywistyczna gwarantuje pozytywne rozwiązanie sprawy?

Korzystanie z usług detektywa czy agencji detektywistycznej staje się w Polsce coraz bardziej popularne. W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie co chwilę powstają kolejne agencje oferujące usługi detektywistyczne. Niestety, często jakość świadczonych usług pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza gdy chodzi o poważniejsze zlecenia. Zazwyczaj wynika to z braku doświadczenia, źródeł informacji lub odpowiedniego przeszkolenia. Jak więc wybrać najlepszą agencję detektywistyczną, by mieć stuprocentową gwarancję pozytywnego rozwiązania sprawy?

Zazwyczaj w poszukiwaniu agencji detektywistycznej przeglądamy ogłoszenia w Internecie lub prasie. Pierwsza płaszczyzna jest o wiele lepszym wyborem ze względu na większą ilość informacji na temat agencji, jaką możemy znaleźć. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie zakresu usług, jakie oferuje dana firma. Być może konkretna agencja detektywistyczna nie zajmuje się takimi sprawami, jak nasza. Najczęściej małe agencje, jednoosobowe, wyraźnie określają swoją specjalizację np. zdrady lub poszukiwanie osób. Większe zazwyczaj zajmują się świadczeniem kompleksowych usług. Nie ma więc sensu udawać się do agencji w sprawie zdrady męża, jeśli zajmuje się ona przede wszystkim zaginięciami.

Licencja detektywa

Kolejnym istotnym elementem są zaświadczenia i licencje. Każdy detektyw posługujący się tym mianem powinien posiadać licencję na wykonywanie tego zawodu. O licencję detektywa może ubiegać się osoba, która ukończyła 21 rok życia, będąca obywatelem Unii Europejskiej. Musi mieć wykształcenie przynajmniej średnie i nigdy nie była karana. Warunki te przedstawia ustawa o usługach detektywistycznych. Licencję detektywa można otrzymać, zdając specjalny egzamin państwowy przed komisją wyznaczaną przez właściwego ministra spraw zagranicznych. W Polsce wydawaniem tego dokumentu zajmuje się Komendant Wojewódzkiej Policji. Przygotowanie do egzaminu można zaś uzyskać w szkołach policealnych lub agencjach ochrony. Ich ukończenie nie daje jednak gwarancji doświadczenia. To zdobywa się dopiero w pracy. Ważne też, że świadczenie usług detektywistycznych bez odpowiedniej licencji jest uważane za przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Jaką agencję detektywistyczną polecają znajomi?

Prowadzenie agencji podlega zaś koncesji, którą również powinna posiadać firma detektywistyczna. Poza tym detektyw może legitymować się kilkoma innymi certyfikatami potwierdzającymi jego kompetencje. Ważne będzie również doświadczenie i czas działania w branży. W poszukiwaniu właściwej agencji warto zasięgnąć rady rodziny lub znajomych, którzy sami kiedyś korzystali z takich usług – polecą lub odradzą konkretną agencję. Rekomendacji można też poszukiwać na forach internetowych.

Kolejnym czynnikiem powinien być czas pracy. Jeśli detektyw dostępny jest cały czas, niezależnie od dnia tygodnia i pory, daje to pewność, że powierzona mu sprawa zostanie rozwiązana jak najszybciej. Kwestia rozliczania też jest kluczowa. Jeśli detektyw kasuje za każdą wizytę lub żąda zapłaty jeszcze przed rozwiązaniem sprawy to lepiej udać się gdzieś, gdzie wynagrodzenie będzie oznaczać rozwiązaną sprawę. To też dobra motywacja dla detektywa, żeby robił wszystko co konieczne, by rozwiązać zadanie, a nie rezygnował po pierwszych porażkach.

Choć trudno nam to ocenić jeszcze na etapie poszukiwań to warto też zwrócić uwagę na metody działania, dostęp do informacji i jakość stosowanego sprzętu oraz skuteczność. To sprawdzić możemy we wstępnym wywiadzie lub wypytując znajomych, którzy korzystali z takich usług.

Agencja po zakończonej sprawie powinna dostarczyć nam raport ze wszystkimi niezbędnymi materiałami zebranymi w jej trakcie. Może to posłużyć jako dowód w sądzie przy sprawie rozwodowej lub karnej, bo samo słowo może nie wystarczyć.