BLOG
POSZUKIWANIE ZAGINIONYCH OSÓB, JAK ZACZĄĆ?
poszukiwanie 300x180

Poszukiwanie osób zaginionych – jak zacząć?

Tylko w 2014 roku zgłoszono prawie 21 tys. przypadków zaginięć. Większość z nich, bo prawie 90%, wraca szczęśliwie do domów. Pozostali znikają jednak bez wieści, a ich poszukiwania trwają latami. Z roku na rok te statystyki powiększają się, dlatego też powstaje coraz więcej organizacji, a także specjalnie powołanych jednostek policji zajmujących się poszukiwaniem zaginionych. Najważniejsze jednak są pierwsze godziny i dni od zaginięcia, to wtedy szanse na odnalezienie bliskich i znajomych są największe. Od czego zacząć poszukiwania?

Zgłoszenie zaginięcia na policję

Jak pokazują statystyki większość zaginionych wraca do domów w ciągu pierwszych 14 dni, w przypadku dzieci jest to 7 dni. Ich szybkie odnalezienie często jest efektem natychmiast podjętych działań ze strony bliskich czy znajomych, a także organizacji zajmujących się takimi przypadkami. Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie zaginięcia na policję. Jednak w przypadku osób dorosłych, służby zgłoszenie takie przyjmują dopiero po 24 lub 48 godzinach. Wyjątkiem są sytuacje wskazujące na zagrożenie życia lub zdrowia zaginionej osoby. Natychmiastowe działania podejmuje się w przypadku dzieci, osób starszych – często chorych i z zaburzoną orientacją, oraz takich, w przypadku których zachodzi podejrzenie, że popełniono wobec nich przestępstwo przeciwko zdrowiu, życiu czy wolności lub tych, które same sobie zagrażają, np. wykazują skłonności samobójcze.

W przypadku poszukiwań policyjnych najczęściej powoływany jest specjalny zespół poszukujący takiego zaginionego, badane są wszystkie prawdopodobne miejsca pobytu oraz publikowane są zdjęcia zaginionego. Jeśli jednak policja nie uzna sprawy za priorytetową i poszukiwania rozpoczną się dopiero po kilku dniach, może to znacznie wpłynąć na ich rezultat. Dlatego niezależnie od tego, co przewiduje polskie prawo, sami powinniśmy podjąć poszukiwania, bowiem pierwsze godziny mogą okazać się decydujące.

Zaangażowanie detektywa

Dobrym wyjściem może okazać się również wsparcie agencji detektywistycznej. Doświadczenie i kontakty detektywa będą w takiej sytuacji nieocenione, zwłaszcza gdy zaginięcie mogło być związane z popełnieniem przestępstwa. Detektyw pomoże nam również w sprawdzeniu bilingów, wyciągu z karty kredytowej oraz namierzeniu telefonu czy dokładnemu prześledzeniu ostatnich działań przed zaginięciem. Detektyw będzie również dokładnie wiedział, w jakie miejsca się udać i gdzie wypytywać o poszukiwanego. Korzystając z takiego wsparcia ułatwimy również współpracę i kontakt z policją oraz zapewnimy dobry przepływ informacji. Pamiętajmy, że wszystkie podjęte działania mają na celu odnalezienie bliskiej osoby, a w takiej sytuacji każda pomoc się liczy.

Po pierwsze detektyw mający doświadczenie w poszukiwaniu osób doradzi nam przeszukać okolicę domu: strychy, piwnice, komórki, pobliskie parki, sklepy i wszystkie miejsca, gdzie po raz ostatni mógł być widziany zaginiony. Również ulubione miejsca, praca czy szkoła powinny zostać sprawdzone. Nie zapominajmy, by cały czas podejmować próby skontaktowania się z zaginionym. Przebycie trasy, jaką zazwyczaj pokonuje zaginiony to też dobry pomysł. Informacje uzyskane w tych miejscach mogą być bardzo pomocne. Następnie o zaginięciu powinniśmy poinformować wszystkich bliskich i znajomych i zaangażować w poszukiwania jak najwięcej osób. Być może, któraś z nich miała w ostatnim czasie kontakt z zaginionym i udzieli nam jakichś informacji. Ponadto stworzona w ten sposób siatka poszukiwawcza daje więcej możliwości i szans na szybsze odnalezienie.

Dalsze poszukiwanie osób zaginionych

Warto również przejrzeć rzeczy osobiste poszukiwanego, bo być może zniknęło z nich coś co naprowadzi nas na trop. Może okazać się, że lista zaginionych rzeczy wskazuje na niespodziewany wyjazd, o którym bliski nie poinformował. Niezwłocznie należy też rozdać zdjęcia zaginionego, by pomóc innym w identyfikacji. Udanie się do fotografa by powielić najlepsze zdjęcie to podstawa, a przy okazji możemy zrobić kopie niezbędne do dalszych poszukiwań. Pomocne może okazać się zgłoszenie zaginięcia w organizacjach i fundacjach zajmujących się tym zagadnieniem. Wolontariusze podpowiedzą nam, jakie działania powinniśmy jeszcze podjąć i sami wezmą udział w akcji.

Dłuższe poszukiwania wymagają już większych działań – plakaty z dokładnymi danymi i okolicznościami zaginięcia, rozwieszane we wszystkich możliwych miejscach, sprawdzenie bilingów rozmów telefonicznych i ostatnio przeglądanych stron w internecie. Warto również wysłać smsa, nawet na nieaktywny numer zaginionego, wtedy operator poinformuje nas o jego ewentualnym uruchomieniu. Skuteczne może okazać się również sprawdzenie szpitali i innych placówek. Być może nasz bliski trafił tam bez dokumentów i jego zidentyfikowanie jest niemożliwe. Należy także pytać o osoby NN podobne do zaginionego.

Media również mogą okazać się skuteczną bronią w poszukiwaniu, zwłaszcza te społecznościowe. Wówczas informacja o zaginięciu rozchodzi się bardzo szybko po całej sieci. Zdjęcie można także zamieścić w lokalnej prasie lub poprosić np. listonosza o dodawanie ulotek z taką informacją do korespondencji. Każdy pomysł jest dobry. Najważniejsze też, że takie działania można prowadzić niezależnie od tych podjętych przez policję.