BLOG
NAJBARDZIEJ ZNANE POSTACIE FILMOWYCH DETEKTYWÓW
holms

Sherlock Holmes grany przez Roberta Downey Jr. Był daleki od książkowego pierwowzoru. Wciąż był wyjątkowo błyskotliwy, niezwykle inteligentny i przede wszystkim skuteczny w swojej pracy detektywa. Wyjątkowo jednak lubił zabawę, grę na skrzypcach w środku nocy i uprzykrzanie życia swojemu kompanowi Watsonowi. Filmowi detektywi zawsze otrzymują fascynujące zlecenia, mają do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt, a co najważniejsze zawsze znajdują rozwiązanie zagadki, nawet jeśli do końca fabuły nic na to nie wskazuje. Choć ich życie jest diametralnie inne niż prawdziwych detektywów, to jednak wiele jest w nim inspiracji prawdziwym życiem.

Światowe kino zna wielu niezwykle fascynujących postaci detektywów. Wielu z ich swoje początki wzięła z literatury, jak Hercules Poirot spod pióra Agathy Christie. Trudne do rozwiązania zagadki, tajemniczy przeciwnicy, szalone przygody i przede wszystkim odkrywanie kolejnych tropów to chleb powszedni detektywów, a jednocześnie coś co sprawia, że niemal od początku istnienia kina, detektywi cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Nic dziwnego w końcu każdy chciałby przeżywać takie przygody jak Sherlock Holmes, poszukiwać cennych klejnotów jak Jacques Clouseau i mieć przy tym tyle szczęścia co Porucznik Columbo. Choć filmów o detektywach było prawie tyle, co o superbohaterach, klasyka kina nie zapomina o tych najważniejszych.

Sherlock Holmes – „Pies Baskerville’ów”
Nie ma chyba drugiego tak popularnego detektywa na świecie co Sherlock Holmes. Postać błyskotliwego detektywa z powieści Sir Arthura Conana Doyle’a to zdecydowanie najczęściej przenoszony na duży ekran detektyw w literaturze. Na stałe też wpisał się w popkulturę, a jego nazwisko zna niemal każde dziecko. Co ważne, obecnie Sherlock Holmes znów jest na topie, bo oprócz filmu z Robertem Downey’em Jr. Pojawia się jeszcze w kilku serialach, a także w komiksach. Nie ma też wątpliwości, że ostatni filmowy odtwórca detektywistycznego geniusza zawdzięcza tej roli powrót do ścisłej aktorskiej czołówki Hollywood. Z kolei Benedict Cumberbatch, grający w brytyjskim serialu, otworzył sobie tą rolą drzwi do wielkiej kariery filmowej.

Najbardziej jednak znanym odtwórcą Sherlocka Holmesa był Basil Rathbone, który wcielił się w tą postać w filmie „Pies Baskerville’ów” z 1939. Postać Holmesa w tym filmie wskazuje się jako najbardziej przenikliwą i błyskotliwą a przy okazji elegancką. Co ciekawe, film doczekał się później kilkunastu sequeli. Skąd tak wielka popularność słynnego Sherlocka. Tej dopatrywać należy się jeszcze w czasach powieści Doyle’a. Kiedy po uśmierceniu bohatera w czwartej części cały kraj zapadł w żałobę, pisarz został niemal zmuszony do napisania kolejnej części przygód detektywa, a to chyba najlepszy wyznacznik popularności.

Hercules Poirot – „Morderstwo w Orient Expressie”
Pan z charakterystycznym zakręconym wąsikiem i niezwykle elokwentnym sposobem wypowiadania się znany jest chyba każdemu. Postać ta pojawia się w ponad 30 książkach autorstwa Agathy Christie i zazwyczaj zajmuje się rozwiązywaniem zagadek tajemniczych morderstw na brytyjskiej prowincji. Najsłynniejszy zarówno dziełem literackim, jak i filmowym, w którym pojawia się Hercules jest „Morderstwo w Orient Expressie” z 1974. W rolę detektywa poszukującego mordercy znanego milionera wcielił się Albert Finney.

Hercules Poirot doczekał się również własnego serialu. David Suchet, który uważany jest za twórcę postaci najbardziej przypominającej literacką wersję, wystąpił w 70 odcinkach, przygotowanych na podstawie książek i opowiadań, a także pojedynczych tropów w nich występujących. Nie ma też wątpliwości, że Hercules Poirot to najbardziej dystyngowany detektyw w historii. Zarówno powieści, jak i filmy utrzymane są w eleganckim, wyrafinowanym stylu, bez pościgów, strzelanin, szalonych morderców, ale zawsze z ciekawą fabułą i fascynującym rozwiązaniem.
Warto dodać, że na postaci Herculesa Poirot wzorowany był bohater serialu „Detektyw Monk”.

Jacques Clouseau – „Różowa Pantera”
Poszukiwania niezwykle cennego klejnotu pełne są zabawnych sytuacji i niespodziewanych zwrotów akcji, a głównym aktorem tego spektaklu jest pewien śmieszny francuski detektyw. Z pewnością każdy kto oglądał „Różową panterę” przekonał się o tym na własne oczy. Dzieci też doskonale znają tą historię, tylko tam detektyw Clouseau zamiast klejnotu próbuje schwytać sprytną Różową Panterę.

Nie ma też wątpliwości, że najbardziej znanym odtwórcą roli porucznika jest Peter Sellers w filmie z 1963 roku. Aktor pojawił się również w kolejnych częściach przygód detektywa i to tak naprawdę jego gra aktorska przyczyniła się do tak dużej popularności filmu, jak i samego Clouseau. Detektyw ma opinie najbardziej nierozgarniętego, a przy okazji pechowego przedstawiciela tego zawodu. Nie odbija się to jednak na jego skuteczności w pracy, co nie do końca podoba się jego kolegom. Mimo to Clouseau robi swoje i ostatecznie odzyskuje zagubiony diament.

Z rolą francuskiego porucznika mierzył się również Steve Martin w remake’u „Różowej Pantery”, ale zdecydowanie nie dorównał Sellersowi.