BLOG
NAJSŁAWNIEJSI POLSCY DETEKTYWI
polscy detektywi

Polski prywatny detektyw

Jak wygląda scena detektywistyczna w Polsce? Kim są najlepsi, najbardziej znani i najskuteczniejsi polscy detektywi? Jaka jest historia ich kariery? Skąd się wywodzą i jakimi metodami pracują?

Dziś spróbujemy zgłębić świat polskich detektywów. Oczywiście, zawód ten wiąże się z dyskrecją. W końcu co to za szpicel, którego ludzie rozpoznają na ulicy? Nie zmienia to faktu, że nawet w tym środowisku zdarzają się pewnego rodzaju celebryci. Należą do nich, przede wszystkim, Krzysztof Rutkowski oraz Marcin Popowski. Szczególnie to pierwsze nazwisko budzi wiele kontrowersji. Warto na wstępie zaznaczyć, że środowisko licencjonowanych agentów nie utożsamia się z tym osobnikiem, a wręcz neguje jego aktywność. Trzeba jednak zauważyć, że jego sprawy są najlepiej opisane w mediach. Dzięki temu na ich przykładach, można najbardziej wiarygodnie pokazać pracę prywatnego detektywa.

  1. Krzysztof Rutkowski

Kto nie zna tego nazwiska! Jest to chyba jedna z najbardziej medialnych, a równocześnie kontrowersyjnych, postaci polskiej sceny detektywistycznej. Krzysztof Rutkowski urodził się 6 kwietnia 1960 roku w Teresinie. W 1981 roku ukończył technikum Mechanizacji Rolnictwa. Przez następne lata był związany z Milicją Obywatelską, gdzie należał do oddziału ZOMO. Po transformacji gospodarczej Rutkowski został dyrektorem agencji ochrony mienia „Sekuritas”. Na początku 1990 roku założył w Austrii własną agencję detektywistyczną. Do teraz działa prywatnie jako detektyw, pomimo braku odpowiednich uprawnień.

Krzysztof Rutkowski nie prowadzi obecnie swojej agencji. Warto jednak podkreślić, że był właścicielem firmy detektywistycznej „Rutkowski” przez niemal dekadę, w latach 1990-2001. Później długo kontynuował działalność na własną rękę.

Do najsłynniejszych spraw Rutkowskiego należą:

  • rozwiązanie tajemnicy zaginięcia Magdy z Sosnowca,
  • szturm na rafinerię Glimar,
  • odbicie polki z rąk Tajwańczyka (Londyn 2012),
  • schwytanie mężczyzny szantażującego Edytę Górniak,
  • uwolnienie Teresy Pożek i Glady Marii w Agropoli,
  • odbicie 9-letniej Nikoli z rąk rodziców zastępczych,
  • zatrzymanie aktora Piotra P., wymuszającego haracze od swoich kolegów,
  • rozbicie gangu Suterenów i handlarzy kobiet,

Pomijając wielokrotne sukcesy Krzysztofa Rutkowskiego, jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w Polsce. W 2006 roku został aresztowany przez ABW pod zarzutem prania brudnych pieniędzy oraz poświadczania nieprawdy. Na początku 2007 zatrzymał go sąd w Antwerpii za bezprawne ujęcie poszukiwanego Polaka. W 2008 roku natomiast, Rutkowski został oskarżony o uczestnictwo w śląskiej mafii paliwowej. Po odwołaniu, rok później, orzeczono w stosunku do niego karę 1,5 roku pozbawienia wolności.

  1. Marcin Popowski

Detektyw z 15-letnim stażem. Znany jest z rozwiązania wielu trudnych spraw. Działa na terenie województwa Mazowieckiego, głównie w okolicach Warszawy. Jest autorem książki „Porady na zdrady, czyli podstawy detektywistyki dla żon i narzeczonych”.

Jest sławny ze swoich wypowiedzi na temat środowisk detektywistycznych i mundurowych w Polsce. Często podkreśla w wywiadach brak kompetencji Krzysztofa Rutkowskiego. Wielokrotnie zwraca uwagę na powiązania prywatnych śledczych z byłymi służbami specjalnymi. Jedną z najgłośniejszych spraw Marcina Popowskiego było porwanie Krzysztofa Olewnika.

Aktualnie Popowski nie zajmuje się już ściśle detektywistyczną działalnością. Po aferze związanej ze sprawą Olewnika zrezygnował z pracy w terenie. Oczywiście, pozostaje aktywny zawodowo, lecz skupia się na konsultacjach i doradztwie. Zarządza też swoją agencją „Leoprad”.

Dlaczego tylko tyle?

Dlaczego wymieniłem tylko dwóch detektywów? Odpowiedź jest prosta – najważniejsze cechy tego zawodu to dyskrecja i poufność. Wynika to naturalnie z charakteru pracy.

Prawdziwy prywatny detektyw to człowiek, o którym ciężko usłyszeć w mediach. Działa on na uboczu, z dala od fleszy i dziennikarskich kamer. W Polsce rynek ten dopiero się rozrasta, ale nasi detektywi mają za sobą wiele spektakularnych akcji.

Nasza firma wielokrotnie przeprowadzała trudne i wymagające wielu umiejętności zadania. Widać to po liście referencji, jaką można znaleźć na stronie agencji. To, że trudno szukać w mediach informacji o naszych działaniach jest tylko atutem. Prywatny detektyw powinien być anonimowy, i dyskretny, a przede wszystkim musi chronić tożsamość swoich klientów.