BLOG
NIEUCZCIWY WSPÓLNIK – CZY DETEKTYW POMOŻE ODKRYĆ PRAWDĘ?
1zdj

Bycie właścicielem firmy można czasem porównać do posiadania własnego dziecka. Od początku dbamy o nią, martwimy się co dzień o jej kondycję. Bardzo często jest przecież tak, że praca we własnej firmie nie kończy się po zamknięciu drzwi. Można powiedzieć, że mając własny biznes jesteśmy w pracy całą dobę. Jesteśmy dumni z naszego dzieła i cieszymy się, gdy się rozwija.

Wspólnikowi musimy ufać

Czasem też rozpoczynamy działalność ze wspólnikiem. Często również zdarza się tak, że dynamiczny rozwój firmy wymaga dodatkowych inwestycji, a tych często sami nie możemy sfinansować, a do kolejnego bankowego kredytu nam nie po drodze. Nierzadko więc oferujemy komuś wejście w spółkę – w zamian za udziały w zyskach uzyskujemy w ten sposób dodatkowy kapitał. Taką osobę darzymy zazwyczaj dużym zaufaniem, lecz co w sytuacji, gdy wspólnik okaże się być nieuczciwy? Co zrobić, gdy zdecyduje się czerpać korzyści finansowe w nielegalny sposób lub po prostu wyniesie tajemnice handlowe naszej spółki i postanowi założyć na tym fundamencie własną firmę, już bez naszego udziału? Powszechne niestety są takie sytuacje, w których nieuczciwy wspólnik wyprowadza z firmy pieniądze. Na koncie brakuje środków i w zasadzie nie wiadomo gdzie się podziewają. Faktury, które do tej pory nie wzbudzały zastrzeżeń nagle budzą wątpliwości .Nasza księgowa zadaje wiele pytań, na które nie umiemy znaleźć odpowiedzi. Jak w takiej sytuacji dociec prawdy?

Warto poradzić się specjalistów

Gdy mamy podejrzenia odnośnie naszego wspólnika, jeżeli podskórnie czujemy, że nie możemy już ufać naszemu partnerowi w interesach, bądź znaleźliśmy poszlakę wskazującą na to, że jesteśmy oszukiwani, warto wynająć profesjonalnego detektywa, który zweryfikuje nasze obawy z rzeczywistością. Agencja detektywistyczna to najszybszy sposób na poznanie prawdy, jaka by ona nie była. W końcu chodzi o naszą firmę, własne „dziecko”, któremu poświęciliśmy kawał swojego życia.

Dlaczego detektyw i jak wybrać dobrą firmę?

Wybór rozwiązania polegającego na przekazaniu naszej sprawy agencji detektywistycznej podyktowany jest przede wszystkim profesjonalizmem osób tam pracujących. Detektywi świadczą swoje usługi na podstawie Ustawy o usługach detektywistycznych i aby w pełni profesjonalnie wykonywać swoją pracę, powinni oni posiadać licencję. Należy unikać detektywów, nie posiadających licencji.

Pracownicy rzetelnych agencji są ludźmi z dużym doświadczeniem w pracy w terenie. Muszą też posiadać niemałą wiedzę z zakresu prawa w obszarze, w którym się specjalizują. Pojęcie o dostępnym sprzęcie szpiegowskim, nowinkach technologicznych, czy choćby miejscach gdzie można zdobyć konkretne informacje jest nie do przecenienia. Istotna jest też etyka zawodowa, której agenci muszą się trzymać. W przeciwnym wypadku zgromadzone dowody mogą zostać podważone przez sąd podczas ewentualnego procesu.

Co może zrobić detektyw?

Detektyw przede wszystkim spotka się z nami w celu poznania naszych obaw, sytuacji firmy, powodów, które spowodowały kontakt z agencją detektywistyczną. Poprosi nas o pokazanie dokumentów, które wydają nam się być podejrzane, bądź sfałszowane. Tu podzielenie się z detektywem informacjami o wspólniku może być kluczowe dla sprawy, tak więc warto wyczerpująco odpowiadać na pytania profesjonalisty. Na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia będzie mógł szybko złapać właściwy trop.

Po zebraniu informacji detektyw, bądź większa ilość pracowników agencji przystąpi do działań operacyjnych. Tu bardzo ważne jest jego przygotowanie w zakresie przepisów prawa, gdyż w tej sytuacji może przecież chodzić o oszustwa gospodarcze. Na podstawie przedstawionych przez nas dokumentów i przeprowadzonego wywiadu rozpocznie się zbieranie dalszych informacji o sprawie.

W końcu poznajemy prawdę, zagadka zostaje rozwikłana. Informacje te ponadto pozwolą nam na poznanie drogi, którą pieniądze, czy też tajemnice były z firmy nielegalnie wyprowadzane. Poznamy dzięki temu schemat działania, co pozwoli nam uchronić się w przyszłości przed tego typu sytuacjami.

Zgodnie z etyką i profesjonalnie

Licencjonowany detektyw będzie chciał podpisać z nami umowę, w której zostaną określone wszelkie warunki współpracy, w tym maksymalna kwota za usługi oraz sposób raportowania. Nie musimy się zatem martwić – umowa jest wiążąca dla obydwu stron. Detektyw, działając zgodnie z etyką zawodową, może dostarczyć nam dowodów, które zostaną uwzględnione w sądzie w przypadku ewentualnego procesu z nieuczciwym wspólnikiem.

W przyszłości można rozważyć cykliczne korzystanie z usług agencji detektywistycznych na zasadzie zapobiegania ewentualnym nieprawidłowościom. Będzie to również dobry i stosunkowo niedrogi sposób na spokojny sen.

Oby się okazało, że nasze podejrzenia o nieuczciwość wspólnika były przesadzone i niejasne okoliczności znajdą swoje wytłumaczenie. Na szczęście i takie sytuacje się zdarzają, a detektyw pomoże odkryć również tę miłą dla ucha prawdę.