BLOG
WARSZTAT PRACY DETEKTYWA
warsztat

Zawód detektywa to z całą pewnością nie sport dla amatorów. Oczywiście rzeczywistość wolnorynkowa obfituje w jednostki, które można śmiało określić mało chlubnym mianem oszustów i hochsztaplerów, jednak tego rodzaju „fachowcy” najczęściej bardzo szybko tracą dobre imię i klientów. Prywatny detektyw – profesjonalista musi być świetnie przeszkolony.

Wachlarz podstawowych umiejętności

Są osoby, które posiadają naturalne predyspozycje do węszenia. Bez żadnego przygotowania okazują się świetnymi obserwatorami, nie rzucają się w oczy – potrafią doskonale wtopieni w tłum przez wiele miesięcy obserwować, co robi „obiekt” ich zawodowego zainteresowania. Jednakże nie każdą jednostkę ludzką natura obdarza tego rodzaju zdolnościami. Z drugiej strony, nie ma co załamywać rąk, ponieważ wiele spośród wymaganych cech można zdobyć ciężką pracą, natomiast część przychodzi z doświadczeniem.

W wiedzę niezbędną podczas wykonywania obowiązków detektywa wyposażają choćby szkoły policealne, prowadzone przez osoby posiadające wieloletnią i obfitującą w przeróżne sytuacje praktykę w branży, o której mowa. Kilka semestrów w tego rodzaju miejscu może okazać się całkiem niezłą opcją dla adepta trudnego rzemiosła prywatnego detektywa, który pragnie stać się profesjonalistą.

Warto pamiętać również o tym, że niejednokrotnie tego rodzaju pracą parają się emerytowani policjanci lub wojskowi. Tacy ludzie są absolwentami odpowiednich szkół oraz różnego rodzaju szkoleń uzupełniających, a przede wszystkim z całą pewnością posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie zdobywania cennych informacji, a także szeroko pojętej inwigilacji. Opanowanie przez nich poszczególnych umiejętności było zapewne niejednokrotnie sprawdzane, również w praktyce.

Znajomość specjalistycznych technik, a także nowoczesnych technologii stosowanych obecnie podczas dyskretnej obserwacji to z całą pewnością wymóg absolutnie niezbędny. Cenną umiejętnością, którą musi posiadać prywatny detektyw jest twórcze i cechujące się wysoką skutecznością wykorzystywanie tej wiedzy w praktyce. Wyjątkowo cenna jest również wiedza dotycząca najnowszych rozwiązań technologicznych, dzięki którym możliwe staje się rejestrowanie dźwięku, a także obrazu. Nagrania stanowią bowiem wyjątkowo cenne dowody skuteczności pracy specjalisty tego rodzaju.

Wiedza z filmów detektywistycznych to niezbyt duży kapitał

Któż z nas nie przepadał za niezrównanym detektywem Colombo lub cierpiącym na nerwicę natręctw Monkiem oraz wieloma innymi bohaterami filmów, książek i produkcji serialowych, którzy byli w stanie rozwiązać niemal każdą zagadkę na podstawie najmniejszych poszlak, opierając się głównie na swojej intuicji. Niestety w życiu intuicja nie wystarczy. Oczywiście jest ważna, jednak trudno na jej podstawie wyciągać wiążące wnioski, które można przedstawić klientowi. W fachu, o którym tutaj mowa, liczy się przede wszystkim wiedza fachowa, dzięki której można gromadzić twarde dowody, np. zdrady małżeńskiej, dochodząc do pewnych wniosków o wiele pewniejszą i bardziej utwardzoną drogą.

Detektyw oprócz gruntownej wiedzy i intuicji powinien posiadać również dobrej jakości sprzęt rejestrujący i nasłuchujący, dzięki któremu możliwe stanie się sięganie tam, gdzie wzrok nie sięga i łamanie zabezpieczeń, których rozum samodzielnie złamać nie jest w stanie. Do umiejętności, które musi posiadać prywatny detektyw zalicza się również obsługa skomplikowanego sprzętu, który w dzisiejszych czasach powinien posiadać wysokiej klasy specjalista. Każdy wynalazek ma swój antywynalazek. Jeżeli jednak osoba zbudowała urządzenie podsłuchowe, chwilę później pojawiła się taka, której udało się skonstruować sprzęt zagłuszający działanie podsłuchu. Specjalista powinien doskonale zdawać sobie z tego sprawę i umieć skutecznie unieszkodliwiać wszelkiego rodzaju urządzenia, stworzone do zagłuszania, w przeciwnym razie jego działania mogą być postrzegane jako zupełnie amatorskie.

Detektywem nie może zostać każdy, komu zamarzy się wykonywanie tego rodzaju pracy. Aby skutecznie wywiązywać się z przyjmowanych na siebie obowiązków, należy posiadać rozległą wiedzę na temat swojego fachu, a także „przyrodzone” cechy charakteru, takie jak chociażby: opanowanie, spostrzegawczość, dyskrecja i wiele, wiele innych. Większości z nich można się wyuczyć, jednak wymaga to o wiele cięższej pracy, okupionej masą wyrzeczeń. Dobry prywatny detektyw powinien jednak mieć również konkretną wiedzę techniczną, dzięki której będzie w mniejszym stopniu narażony na ryzyko popełnienia błędu, a ponadto możliwe stanie się dla niego szybsze i bardziej sprawne uzyskiwanie rezultatów bez narażania się na ryzyko bycia zdemaskowanym. Jasne jest więc, że „detektyw-amator” to oksymoron. Osoba, która zamierza zawodowo zajmować się odkrywaniem najskrytszych tajemnic musi być zawodowcem w każdym calu, który doskonale wie, co robi i nie opiera się tylko na szczęśliwym przypadku czy intuicji, ale wyraźnie pomaga losowi działać na korzyść klienta, oczekującego konkretnych rezultatów w jak najkrótszym czasie.