BLOG
PARALIZATOR I GAZ PIEPRZOWY. JAK ICH UŻYĆ DO OBRONY?
6356859967792591091

Jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy zostaniemy napadnięci, a wokół nikogo, kto mógłby pomóc?  Znajomość technik samoobrony nie zawsze może nas uratować – jeśli napastnik okaże się dwa razy wyższy i tyleż razy cięższy, z łatwością pokona nas w starciu. Mimo wszystko istnieją dwa sposoby, które mogą skutecznie utrudnić mu napaść: to paralizator i gaz pieprzowy. Dzięki nim można skutecznie zdezorientować złodzieja i zyskać kilka chwil na ucieczkę. Jak działają i jakie są korzyści z ich posiadania w torebce lub kieszeni?

Paralizator i gaz pieprzowy to dopuszczalne przez polskie prawo urządzenia, z których możemy skorzystać w razie potrzeby. Ich stosowanie jest dozwolone od 18 roku życia i nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń – zdecydowanie warto jest mieć je przy sobie na co dzień. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli z nich skorzystać – w takich chwilach doskonale sprawdza się powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony”! Jak wiadomo, okazja czyni złodzieja, a w sytuacji bezpośredniego starcia paralizator i gaz pieprzowy mogą nawet uratować życie. To przedmioty, które dają poczucie bezpieczeństwa, unieszkodliwiają przeciwnika na dobrych kilka chwil, a przy tym nie wymagają żadnego zezwolenia.

Paralizator elektryczny – jak działa?

Pierwszym sposobem na skuteczną samoobronę jest użycie paralizatora. To urządzenie, które wytwarza bardzo wysokie napięcie elektryczne, ale o dość niskim natężeniu – ładunek jest w stanie obezwładnić napastnika nawet na kilkadziesiąt minut. Oddziałuje na jego system nerwowy, lecz nie powoduje trwałych uszczerbków na zdrowiu: wiąże się to z faktem, iż ludzkie ciało w większości składa się z wody i dlatego też jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu. Czas, na jaki przeciwnik zostanie obezwładniony, zależy przede wszystkim od mocy i czasu działania paralizatora: należy przy tym pamiętać, by mocno docisnąć go do jego ciała. Krótkie, półsekundowe rażenie powoduje ból i utratę równowagi; po takim porażeniu układ mięśniowy napastnika będzie obciążony przez minimum 10 minut. By skutecznie korzystać z paralizatora, trzeba też znać miejsca, w które należy celować. Na ciele człowieka są strefy unerwione, np. kark, barki, miednica czy krocze. Nie poleca się celowani w ręce – osoba nas atakująca odruchowo się wycofa.

Jakie są plusy korzystania z paralizatora w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia? Po pierwsze, jest to duża skuteczność powstrzymywania napastnika: osoba rażona prądem bezwarunkowo kurczy mięśnie i jest obezwładniona na dobrą chwilę. To pozwala na ucieczkę, uziemienie przestępcy lub wezwanie policji. Po drugie, prąd wytwarzany przez paralizator wywołuje dość głośne dźwięki – już one potrafią odstraszyć napastnika i zniechęcić go do zrobienia nam krzywdy. Kolejnym plusem jest zabezpieczenie, które blokuje przed użyciem go przez agresora – nie ma więc zagrożenia, że paralizator zostanie użyty przeciwko nam. Ten sprzęt działa niezależnie od warunków atmosferycznych i może być wykorzystywany wielokrotnie. Jest to też skuteczny, łatwodostępny środek obronny – można kupić go w każdym sklepie z akcesoriami obronnymi i survivalowymi, lecz jego cena zaczyna się od 150 – 190 PLN.

Jak korzystać z gazu pieprzowego?

 Gaz pieprzowy, czyli inaczej ręczny miotacz gazu, to drugi sposób na skuteczną samoobronę. Jego głównym składnikiem jest kapsaicyna – ma ona na celu wywołanie uczucia silnego pieczenia, oszołomienia lub chwilowego oślepienia przeciwnika. Choć nie powoduje bólu ani nie paraliżuje, jest w stanie powstrzymać napastnika przed atakiem i umożliwi nam ucieczkę, dalsze obezwładnienie lub spacyfikowanie przestępcy. Zazwyczaj po nawet niewielkiej dawce gazu pieprzowego jest on zdezorientowany i może mieć trudności z oddychaniem – gaz pieprzowy nie jest trujący, ale jego stężenie jest wystarczające, by go obezwładnić. Należy więc pamiętać o tym, że tego środka należy używać jedynie w obronie koniecznej, a warunkiem do jego nabycia jest ukończenie 18 lat.

Jakie zalety ma posiadanie gazu pieprzowego w torebce lub kieszeniach ubrania? Po pierwsze, ma on wysoką skuteczność powstrzymywania przeciwników – wskutek nagłego psiknięcia stężonego roztworu może on mieć problemy z równowagą, zaburzenia widzenia, a nawet problemy z oddychaniem. W sytuacji zagrożenia życia liczy się każda sekunda, więc w przypadku bezpośredniej konfrontacji z napastnikiem gaz pieprzowy jest nieocenioną pomocą! Po drugie, jest to malutki, poręczny produkt, który zmieści się wszędzie. Jest lekki, nie zajmuje wiele miejsca w torebce czy kieszeni – zawsze warto mieć go pod ręką. W dodatku jest to produkt łatwodostępny: podobnie jak paralizator, można dostać go w każdym sklepie z akcesoriami obronnymi. Na korzyść działa również cena (o wiele niższa, niż w przypadku sprzętów wykorzystujących elektryczne impulsy) oraz jego długi czas działania. Co więcej, gaz pieprzowy nie wymaga bliskiego kontakt z napastnikiem – działa nawet na odległość 10 metrów.

O czym musimy pamiętać, jeśli mamy przy sobie gaz pieprzowy? Jest to preparat podatny na działanie czynników atmosferycznych – silny wiatr może zmienić tor lotu gazu, więc na wszelki wypadek warto mieć to na uwadze. Gaz pieprzowy ma także ograniczoną ilość strzałów oraz opóźnione działanie: uczucie pieczenia lub duszności pojawia się dopiero po kilku sekundach.