BLOG
JAK ZAPOBIEC ZAGINIĘCIOM OSÓB STARSZYCH ?
niuczciwa 1

Seniorzy to wyjątkowa grupa w naszym społeczeństwie: to osoby, które przeżyły kilkadziesiąt lat i posiadają bogate doświadczenia. Nasi dziadkowie są źródłem cennej wiedzy i wspaniałymi towarzyszami – niestety, zaawansowany wiek i różne schorzenia często skutkują zaginięciami osób starszych. W takich sytuacjach bardzo trudno jest je odnaleźć na własną rękę i wtedy konieczna może się okazać pomoc detektywa.

Z nagłym zaginięciem ukochanej babci lub dziadka niezwykle ciężko jest sobie poradzić. Po śmierci któregoś z partnerów seniorzy często mieszkają sami, a w przypadku wyjścia z domu nie mają kogo o tym powiadomić. Zdarza się także, że idą na spacer, po zakupy, a potem nie wracają i przez długi czas nie dają znaku życia. Takie sytuacje zdarzają się nawet bardzo aktywnym i świadomym seniorom – wskutek zmian związanych z wiekiem często cierpią z powodu demencji starczej lub choroby Alzheimera. Jak zapobiec zaginięciom seniorów? Czy nowoczesna technologia jest w stanie pomóc osobom w podeszłym wieku? Dlaczego czasami niezbędna może być pomoc prywatnego detektywa?

Dlaczego seniorzy znikają? 
Zaawansowany wiek, brak samodzielności czy liczne choroby związane ze starością często bywają przyczyną wstydu seniorów. Krępują się swoich przypadłości, wybierają samotne życie i nie informują nikogo o tym, gdzie wychodzą ani jakie mają plany. Wskutek zmian w mózgu nierzadko dotykają ich rozmaite schorzenia, takie jak np. demencja starcza czy choroba Alzheimera. U takich osób pojawiają się zaburzeni pamięci, problemy z orientacją przestrzenną czy porozumiewaniem się z innymi – niekiedy towarzyszą im także zaburzenia świadomości i racjonalnego myślenia, depresja  czy omamy. Otępienie, apatia i nierozpoznawanie twarzy najbliższych to najczęstsze oznaki starczej demencji: w takich przypadkach seniorzy często nawet nie zdają sobie sprawy z faktu, iż opuścili dom. Zwykłe wyjście do sklepu może skończyć się tragicznie – mogą wystąpić omdlenia i utrata orientacji, a nawet zawały czy wylewy.

Zniknięcia osób starszych są także związane z działalnością przestępczą. Popularne napady „na wnuczka”, „gazownię” lub „kominiarza” często przynoszą tragiczne konsekwencje: złodzieje doskonale wiedzą, że seniorzy są niezbyt ufni wobec banków i wolą przechowywać swoje oszczędności w domu. Wystarczy kilka dni obserwacji, wybór odpowiedniego momentu… i nieszczęście gotowe!

Jakie sytuacje powinny zaalarmować członków rodziny lub przyjaciół seniora? Jeśli osoba starsza nie odbiera telefonów i nie kontaktuje się z nimi, jej wypowiedzi są lakoniczne i dość chaotyczne, a w dodatku miewa problemy z pamięcią i rozpoznawaniem swoich bliskich, należy otoczyć ją szczególną opieką.

Osoba starsza znika. Czy pomoże prywatny detektyw?

Na rynku pojawiło się wiele elektronicznych gadżetów, które mają na celu zapobieganie zaginięciu osób. O ile lokalizatory GPS mogą się być dobrym pomysłem dla dzieci i uczniów szkoły podstawowej, to w przypadku seniorów nie zawsze mogą się sprawdzić. Młodsze pokolenia doskonale orientują się w dziedzinie technologicznych nowinek i w mig pojmują ich obsługę; osoby starsze często mają opory przed elektronicznymi gadżetami i zdarza im się zapominać, do czego służą poszczególne przyciski. Na szczęście jednak istnieją lokalizatory przygotowane specjalnie z myślą o nich – ich obsługa jest niezwykle prosta i nie sprawia seniorom większego problemu. Zawsze jest to dodatkowe zabezpieczenie przed zaginięciem, a i najbliżsi będą mogli łatwo namierzyć swojego bliskiego.

Czasami nawet mimo największej troski zdarza się, że senior znika – jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy prywatny detektyw okaże się pomocny? W wielu przypadkach jest on jedyną osobą, która będzie w stanie go odnaleźć: przeszkolony w tej dziedzinie pracownik agencji detektywistycznej wie, jak najskuteczniej pomóc rodzinie zaginionego. Działania na własną rękę mogą okazać się trudne – często najbliżsi seniora nie znają jego najbliższych przyjaciół, nie wiedzą, z kim się kontaktował i w jakich miejscach lubił przebywać. Prywatny detektyw jest w stanie dotrzeć do nich: zna on specyfikę tego rodzaju poszukiwań oraz organizuje je w sposób dyskretny i profesjonalny. Każde zaginięcie jest niezwykle stresującym momentem dla bliskich: prywatny detektyw doskonale zdaje sobie z tego sprawę i dlatego też wie, jak zapewnić im wewnętrzny spokój. W takiej sytuacji potrzebne jest opanowanie i zagwarantowanie najbliższym osobom z grona zaginionego pewności, że ukochana babcia lub dziadek się odnajdą. Prywatny detektyw działa sprawnie, szybko i skutecznie; swoje dochodzenie przeprowadza z uwzględnieniem wielu czynników, a zebrany materiał dowodowy szczegółowo analizuje i formułuje wnioski. Przeprowadza wywiad nie tylko z rodziną, ale pyta również przyjaciół i sąsiadów; zagląda do miejsc, w których senior bywał, robił zakupy czy odpoczywał. Tak jak w przypadku każdego innego zaginięcia, prywatny detektyw działa dyskretnie i profesjonalnie: jeżeli znika tak wyjątkowa osoba, jak babcia lub dziadek, dołoży wszelkich starań, by ich odnaleźć!