BLOG
OPROGRAMOWANIE SZPIEGOWSKIE W TELEFONIE. CO TRZEBA O NIM WIEDZIEĆ?
worker 1

Niegdyś telefony posiadały jedynie funkcję dzwonienia i wysyłania sms-ów. Wraz z rozwojem technologii pojawiło się całe mnóstwo dodatkowych urządzeń i aplikacji, które umożliwiły robienie zdjęć, kręcenie filmików dostęp do Internetu, poczty e-mail czy komunikatorów. Dziś w dobie smartfonów za pomocą telefonu możemy zalogować się na Facebooka, sprawdzić repertuar kina czy znaleźć najbliższą pizzerię. Jednak w niektórych przypadkach możliwość dostępu do danych geolokalizacyjnych może być wykorzystana na niekorzyść użytkownika – wielu hakerów specjalizuje się w zakładaniu oprogramowań szpiegowskich na telefony. Czym są i jak się przed nimi bronić? Jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą podsłuch i czy istnieją sytuacje, w których może się on okazać przydatny?

Nie ma co ukrywać: najnowsze technologie znacznie ułatwiają życie i przyspieszają wiele życiowych spraw. Dzięki smartfonom możemy nie tylko zadzwonić do znajomych czy powiadomić o spóźnieniu sms-em; w szybki sposób wykonujemy przelewy, sprawdzamy repertuar kin lub zamawiamy jedzenie z dostawą do domu. Niestety, takie sytuacje to także idealne okazje dla złodziei: nowoczesne komórki mogą służyć wykradaniu bardzo ważnych informacji. Dotyczy to zarówno kwestii biznesowych, jak i osobistych – wszystkiemu winne jest oprogramowanie szpiegowskie. By uniknąć nieprzyjemności, oszustw lub wykradnięcia z telefonu poufnych informacji, warto znać sposoby, dzięki którym można się przed nimi bronić.

Oprogramowania szpiegowskie – czym są i jak działają? 
Dziś zdobycie informacji dotyczących połączeń przychodzących i wychodzących nie jest niczym trudnym. Bilingi są łatwo dostępne i można z nich skorzystać niemal w każdej chwili, ale dla złodzieja to żadna informacja. Dzięki oprogramowaniom szpiegowskim może dyskretnie i skutecznie monitorować wszelkie działania użytkownika danego telefonu, ale i na bieżąco podsłuchiwać jego rozmowy. Co więcej, istnieje także możliwość nagrywania i zapisu rozmów, a wszystkie wiadomości tekstowe w zainfekowanym telefonie mogą być przesyłane na konkretny numer telefonu lub adres e-mail. Oprogramowanie szpiegowskie jest bardzo trudne do wykrycia, a jednocześnie niezwykle skuteczne: zdobycie takich informacji jak numery telefoniczne i przypisane do nich kontakty, hasła do poczty elektronicznej, kont na portalach społecznościowych czy konta w banku nie zajmuje dłużej, niż kilka minut. Tzw. SpyPhone jest ukryty w telefonie i niewidoczny w managerze aplikacji. Zebrane dane tuż po wysłaniu są automatycznie czyszczone – nie ma więc możliwości, by sprawdzić, kto konkretnie nas podsłuchuje lub szpieguje.

Niemal każdy smartfon posiada funkcję ustalania lokalizacji użytkownika dzięki systemowi GPS. Dzięki niej możemy wrzucić na Facebooka i inne kanały social media informację, gdzie się znajdujemy, z kim wypoczywamy na wakacjach oraz gdzie pijemy popołudniową kawę. O ile w przypadku poszukiwań restauracji lub bankomatu aplikacje rozpoznające naszą lokalizację są kwestią wyboru i zawsze możemy odmówić im dostępu, tak w konfrontacji z oprogramowaniem szpiegowskim będzie nam bardzo trudno walczyć. Często nawet nie jesteśmy świadomi tego, że został nam założony podsłuch, a nasze dane błyskawicznie wędrują do szpiegujących nas osób. SpyPhone’a nie niezwykle ciężko jest bowiem wykryć i często nawet nie mamy pojęcia, że został on nam założony.

Pojawia się jednak pytanie: kto i w jakim celu może nas szpiegować? Okazuje się, że zawarte w smartfonach informacje są nie tylko przedmiotem zainteresowania złodziei, ale i… podejrzewających o zdradę partnerów, managerów podsłuchujących swoich pracowników, pełnomocników rozwodowych, a nawet prywatnych detektywów. Każdy ma swoje powody, dla których zakłada oprogramowanie szpiegowskie, lecz jedno jest pewne: im bardziej będziemy świadomi zagrożenia, tym bardziej będziemy dbać o bezpieczeństwo danych. Podsłuchiwanie stało się powszechną praktyką i o ile w przypadku zdrad i kradzieży można znaleźć dla niego uzasadnienie, tak dla szpiegowania pracowników już niekoniecznie.

Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?

Jeśli nasze telefony padły ofiarą SpyPhone’a, osobie szpiegującej wystarczy zaledwie kwadrans, by dowiedzieć się z nich wszystkiego. W Polsce ich instalowanie jest nielegalne: jedynym wyjątkiem jest ochrona rodzicielska i wtedy zainstalowanie takiej aplikacji faktycznie ma swoje uzasadnienie. Opiekunowie chcą wiedzieć, co dzieje się z ich pociechami, gdzie są i w jakim rejonie miasta się poruszają.

Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić, jeżeli a naszych smartfonach faktycznie zostało zainstalowane oprogramowanie szpiegowskie? Pierwsze wersje SpyPhone’a powodowały dość szybkie nagrzewanie się telefonu ze względu na „podwójne użytkowanie”. Smartfon wysyłał bowiem dane dwa razy – do odbiorcy oraz do szpiegującego, przez co zwiększała się również transmisja danych, a opłaty ze usługi telekomunikacyjne i internet rosły. Ponadto, jeśli próbujemy dodzwonić się na szpiegowany telefon podczas gdy jego właściciel rozmawia, w słuchawce można zauważyć charakterystyczny sygnał.