BLOG
SPRAWDŹ SWOICH PRACOWNIKÓW Z POMOCĄ DETEKTYWA
worker

Każdy, kto w czasie zwolnienia lekarskiego decyduje się na pracę zarobkową lub przyjemne spędzanie czasu, firmowe pieniądze wydaje na prywatne zakupy powinien uważać – szef może bowiem zdecydować się na wynajęcie detektywa. Ten błyskawicznie zbierze dowody, które następnie przedstawi pracodawcy, a całą sprawa może zakończyć się po prostu zwolnieniem.

Kiedy pomoc detektywa okazuje się niezbędna?

Wśród wielu zleceń firm detektywistycznych znajdują się także te, które dotyczą sprawdzania pracowników przedstawiających w swoim miejscu pracy zwolnienie lekarskie. W niejednej agencji usłyszymy, że wśród osób przebywających na zwolnieniach lekarskich niemałą część stanowią ci, którzy tak naprawdę są zdrowi. Popularne L4 jest im natomiast potrzebne do tego, aby pracować w innej firmie czy nawet zająć się rozkręceniem własnego biznesu. Ostatnio obserwować można jeszcze inne zjawisko, które przez pracowników agencji detektywistycznych określane jest jako studiowanie na koszt pracodawcy oraz Zakładu Ubezpieczeniem Społecznych. Osoba – oczywiście młoda – zatrudnia się w danej firmie i krótko po podpisaniu umowy dostarcza długie zwolnienie lekarskie. W tym czasie rozpoczyna studiowanie, a jednocześnie pobiera pensję. We wszystkich opisanych przypadkach pracodawca dąży do zwolnienia takiej osoby dyscyplinarnie. Aby jednak było to możliwe, niezbędne jest przedstawienie odpowiednich dowodów. Te pomaga zdobyć właśnie prywatny detektyw.

Po pomoc detektywa można również sięgnąć także wtedy, kiedy ma się uzasadnione podejrzenia, że pracownik wydaje na własne przyjemności firmowe pieniądze. Niejeden prywatny detektyw opowie o sprawach polegających na dochodzeniu skąd pracownik czerpie środki finansowe na życie na tak wysokim poziomie skoro jego zarobki na to nie pozwalają. Skutecznie przeprowadzony wywiad gospodarczy to najlepszy dowód na to, że na życie w luksusie pracownik wydaje firmowe pieniądze. Pomoc detektywa okazuje się szczególnie przydatna w sytuacji zatrudniania pracowników na najwyższe szczeble, które związane są z dostępem do finansów firmy. Pracodawca musi pewność, że osoba, którą decyduje się przyjąć do pracy nie będzie miała pokusy, aby sięgnąć po nie swoje pieniądze. W tym wypadku zadaniem detektywa jest przede wszystkim sprawdzenie, czy przedstawione CV jest zgodne z prawdą, a kandydat na pracownika nie jest osobą zadłużoną.

W przypadku zatrudniania nowych pracowników detektywi nie raz pracują także nad sprawdzeniem przeszłości kryminalnej kandydata. Wprawdzie w wielu firmach wymaga się przedstawienia zaświadczenia o niekaralności, ale nieraz zdarzają się przypadki fałszowania takich dokumentów. Detektyw za pomocą odpowiednich metod sprawdza, czy osoba starająca się o zatrudnienie nie była karana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne. Celem pracy detektywa może być również sprawdzenie, czy potencjalny pracownik nie ma problemów z używkami. W grę wchodzą:

  • alkohol;
  • narkotyki;
  • dopalacze.

Pod uwagę bierze się również hazard, który także jest uzależnieniem, ale o nieco odmiennym charakterze.

Kto zostaje klientem prywatnego detektywa?

W przypadku spraw dotyczących pracowników klientami są najczęściej ci, którzy mają już niemalże pewność, co do konkretnej osoby. Wiedzą, że wydaje ona firmowe pieniądze lub niekoniecznie przedstawiła prawdziwe informacje w swoim CV. Jednocześnie potrzebują oni dowodów, które pozwolą nie tylko na dyscyplinarne zwolnienie, ale często również wytoczenie i wygranie procesu sądowego. Detektyw jest w stanie dostarczyć zdjęcia, nagrania, a nawet zeznania świadków.

Jakie koszty trzeba ponieść?

Zawsze uzależnione są one od rodzaju prowadzonej sprawy oraz tego, czego zleceniodawca oczekuje od detektywa. Standardowy dzień obserwacji to koszt oscylujący wokół tysiąca złotych, w tej cenie detektyw przygotowuje dokumentację zdjęciową i filmową. Im większy nakład pracy wymagany jest od detektywa, tym jego praca wyceniana jest wyżej. Trzeba pamiętać, że więcej zapłacimy za pracę detektywów doświadczonych, którzy na rynku obecni są już od dawna. Na tego rodzaju usługach nie opłaca się jednak oszczędzać. Drogi, ale jednocześnie dobry detektyw to pewność, że zlecenie zostanie wykonane należycie.

Czy tylko tym zajmuje się detektyw?

Sprawy o charakterze pracowniczym to nie tylko bardzo skromny wycinek tego, co znajduje się w kręgu zainteresowań detektywów. Na życzenie klientów są oni w stanie sprawdzić wierność małżonka, odnaleźć zaginione dziecko czy zdobyć dowody na to, że popełnione zostało przestępstwo podlegające karze pozbawienia wolności. Dobry detektyw jest zawsze dyskretny i terminowy. Nigdy się nie spóźnia, a zdobyte informacje przekazuje tylko bezpośrednio swojemu zleceniodawcy. I z pomocy tylko takich detektywów można korzystać.

Wsparcie prywatnego detektywa nie jest usługą tanią. Często jednak opłaca się zainwestować w pomoc specjalisty tego typu. Jego praca może uchronić nas przed uniknięciem o wiele poważniejszych trudności niż tylko wydanie odrobiny pieniędzy na jego opłacenie.