BLOG
DETEKTYW POLICYJNY A DETEKTYW PRYWATNY
Detektyw od wykrywania podsłuchów

Policyjny a prywatny detektyw

Detektyw to zawód, który istnieje od dawien dawna. Już mistrzyni kryminałów Agatha Christie wprowadzała na łamy swoich książek postacie detektywów. Dzisiaj zawód ten wykonywany jest zarówno przez osoby prywatne, jak i te, które zatrudnione są w Policji. Ich praca jest z jednej strony bardzo do siebie podobna, z drugiej zaś zupełnie inna.

Zarówno detektyw prywatny, jak i policyjny służą pomocą określonym kategoriom ludzi. W związku z tym zarówno zawód detektywa prywatnego, jak i policyjnego zalicza się do profesji zaufania społecznego. Decydując się na skorzystanie z pomocy detektywa, trzeba mieć pewność, że żadne powierzone mu sprawy nie ujrzą światła dziennego. Dyskrecja jest tutaj jedną z najważniejszych cech.

Uprawienia detektywów

Policyjny oraz prywatny detektyw istotnie różnią się, jeśli chodzi o posiadane uprawnienia. W istotny sposób wpływają one na sposób pracy oraz zbieranie materiału dowodowego czy rozwiązywanie powierzonych spraw. Detektyw policyjny może stosować na przykład podsłuchy. Wprawdzie wymagana jest w tym przypadku zgoda sądu, ale detektyw pracujący w Policji wie, że zawsze ma taką możliwość. Detektywi prywatni z podsłuchów korzystać nie mogą. Wprawdzie wielu z nich decyduje się na stosowanie tak zwanego czarnego wywiadu, do którego zalicza się między innymi zakładanie „pluskiew”, ale jest to działanie niezgodne z prawem. Informacje, które detektyw prywatny zdobędzie dzięki podsłuchowi nie mogą stać się na przykład dowodem w sądzie – są więc bezużyteczne. Detektyw policyjny może także sięgać po broń. W przypadku detektywów prywatnych sprawa ta nie jest taka prosta. Detektyw prywatny może posiadać broń, ale na dokładnie takich samych zasadach jak zwykli obywatele. Broń nie jest więc jego narzędziem pracy. Wielu detektywów nawet nie posiada broni, a ci, którzy ją mają nie noszą jej przy sobie.

Zakres spraw

Istotne różnice dotyczą spraw, którymi zajmują się detektywi. W przypadku detektywów policyjnych w grę wchodzą sprawy karne związane z zabójstwami, porwaniami czy handlem narkotykami oraz przestępczością zorganizowaną. Detektywi prywatni najczęściej koncentrują swoją działalność na udowadnianiu zdrad czy sprawdzaniu pracowników, (śledztwami gospodarczymi, wykrywaniem podsłuchów) . Mogą również zajmować się poszukiwaniem osób zaginionych, mają do czynienia z morderstwami, przestępczością zorganizowaną czy handlem narkotykami.

Cechy charakteru

Wśród podobieństw, które dostrzec można między detektywem prywatnym a policyjnym z całą pewnością wymienić należy pożądane cechy charakteru. W obu przypadkach praca jest trudna i stresująca. W związku z tym osoby decydujące się na wykonywanie tego zawodu muszą odznaczać się stalowymi nerwami, odpornością na stres, umiejętnością opanowywania emocji, racjonalnym myśleniem. Dobry detektyw to osoba o ponadprzeciętnej inteligencji, która ma doskonale rozwinięty zmysł dedukcji. Musi także być osobą dyskretną. Zdradzanie tajników prowadzonych spraw osobom postronnym jest w tym zawodzie całkowicie niedopuszczalne i jest jednym z przejawów łamania zasad etyki zawodowej.

Kwalifikacje detektywów

Każdy, kto chce zostać detektywem – bez względu na to, czy  prywatnym, czy policyjnym – musi posiadać dużą wiedzę z zakresu psychologii człowieka, technik śledczych, zdobywania materiału dowodowego. Tylko wtedy praca detektywa może być naprawdę efektywna. Wbrew obiegowej opinii praca detektywa jest niezwykle wymagająca i nie opiera się tylko i wyłącznie na domysłach. To praca ciężka, trudna i wymagająca rozległej wiedzy. Nie ma tu miejsca na niepełne kwalifikacje czy braki.

Specyfika pracy

Ogólny charakter pracy jest bardzo podobny w przypadku obu detektywów. Ich praca jest z całą pewnością stresująca i wymagająca. Bardzo często detektyw musi liczyć się z częstymi podróżami służbowymi. Prowadzenie udanego życia rodzinnego okazuje się być w tym wypadku trudne. W zależności od charakteru prowadzonej sprawy może okazać się, że praca jest także niebezpieczna. W efekcie detektyw musi myśleć nie tylko o rozwiązaniu powierzonej mu sprawy, ale także o własnym bezpieczeństwie. Do tego wszystkiego dochodzi konieczność zachowania tajemnicy zawodowej – detektyw nie może zdradzać szczegółów prowadzonej przez siebie sprawy osobom postronnym. Wiązałoby się to ze złamaniem zasad etyki zawodowej. Mogłoby również doprowadzić do niekorzystnego rozwoju sytuacji w kontekście prowadzonej sprawy.

Zawód detektywa – zarówno prywatnego, jak i tego pracującego w Policji – nie jest łatwy. Wiąże się z dużym ryzykiem, koniecznością uwzględniania szeregu elementów, a w wielu wypadkach również balansowaniem na granicy prawa. Praca detektywa prywatnego i policyjnego nie są takie same. Wskazać można wiele cech odróżniających je od siebie. Nie brakuje jednak również tych, które sprawiają, że zawody te są do siebie bardzo podobne.