BLOG
DETEKTYW VS. PODSŁUCH
podsluch

Prywatny detektyw a podsłuch

Jednym z bez wątpienia ciekawych zawodów jest praca detektywa. Jeszcze kilkanaście lat temu prywatny detektyw nie był w Polsce profesją częstą. Zdecydowanie więcej osób pracowało chociażby jako ochroniarz. Dzisiaj biur detektywistycznych na terenie naszego kraju nie brakuje. Znaleźć można je zarówno w wielkich miastach, jak i stosunkowo niewielkich miasteczkach. W swojej pracy detektyw wykorzystuje rozmaite urządzenia, które ułatwiają mu wykonywanie powierzonych zadań i sprawiają, że jego praca staje się prostsza.

Detektywowi powierzamy swoje najbardziej intymne problemy. To do niego zgłaszamy się wówczas, kiedy podejrzewamy naszego partnera o zdradę. To także detektyw może pomóc nam w przypadku nieuczciwej konkurencji, konieczności sprawdzenia pracownika czy wtedy, kiedy zaginie nam dziecko. Wiele osób jest przekonanych, że podstawą pracy detektywa jest przede wszystkim zakładanie podsłuchów. Jak to wygląda w praktyce?

Jak wybrać dobrego prywatnego detektywa?

Obecnie na terenie naszego kraju działa całe mnóstwo prywatnych agencji detektywistycznych. Oczywiście nie wszystkie z nich stawiają na uczciwą pracę charakteryzującą się wysoką jakością. Wiele osób zapyta w tym miejscu, skąd mają wiedzieć, że właśnie powierzają swoją sprawę komuś uczciwemu i solidnemu. Przede wszystkim zapytać trzeba detektywa o licencję. Jeżeli jej nie posiada, nie należy mu ufać – obecnie w Polsce zawód detektywa mogą wykonywać tylko osoby, które zdobyły stosowną licencję. Należy także zwrócić uwagę na to, co obiecuje nam detektyw. Jeśli już na pierwszym spotkaniu przechwala się ilością podsłuchów, które do tej pory założył i mówi nam, że naszemu mężowi także taki podsłuch założy, a my zdobędziemy tym samym niepodważalny dowód w sądzie, należy natychmiast uciekać. Poniżej znajdą Państwo odpowiedź dlaczego.

Czy prywatny detektyw może założyć podsłuch?

Trzeba to bardzo wyraźnie i dosadnie powiedzieć: żaden prywatny detektyw w ogóle nie może zakładać podsłuchów. Jest to po prostu zabronione obowiązującym w Polsce prawem. Kodeks karny bardzo dokładnie precyzuje kary, jakie ponieść można za zakładanie podsłuchów. Karane jest nie tylko samo założenie podsłuchu, a tym samym wejście w posiadanie określonych informacji, ale również udostępniane ich osobom trzecim. Jeśli więc detektyw najpierw zakłada podsłuch u kogoś, a potem informacje przekazuje swojemu klientowi, łamie prawo podwójnie. To bardzo niebezpieczne praktyki. Trzeba również pamiętać, że informacje, które detektyw zdobył, zakładając nielegalny podsłuch, nie mają żadnej wartości. W związku z tym nie mogą być wykorzystane w sądzie jako dowód w sprawie.

Kto ma prawo do zakładania podsłuchu?

Obowiązujące na terenie Polski prawo bardzo dokładnie precyzuje, kto i w jakich sytuacjach jest uprawniony do zakładania podsłuchu. Trzeba pamiętać, że niezależnie od rodzaju prowadzonej sprawy podsłuch zawsze jest ostatecznością. Zgodę na założenie podsłuchu wydaje sędzia sądu okręgowego. Obecnie rodzaje podsłuchów dzieli się na dwa rodzaje: procesowe oraz operacyjne.

W przypadku podsłuchu procesowego kwestie związane z jego założeniem mają uregulowanie w przepisach Kodeksu postępowania karnego. Jego zastosowanie ma zapobiegać popełnianiu nowych przestępstw bądź też pomóc w zdobyciu dowodów w przypadku postępowania, które już jest prowadzone. Aby uzyskać zgodę na założenie takiego podsłuchu, prokurator musi w sądzie złożyć stosowny wniosek.

Podsłuch operacyjny może być zakładany na skutek działań, które podejmowane są przez takie instytucje, jak:

  • Policja;
  • CBA;
  • ABW;
  • SWW;
  • SKW;
  • Wywiad Skarbowy;
  • AW;
  • Żandarmeria Wojskowa;
  • Straż Graniczna.

W tym wypadku zasady stosowania podsłuchów zostały uregulowane w przepisach dotyczących funkcjonowania określonych rodzajów służb.

Co w związku z tym z podsłuchami w pracy detektywa?

Detektyw może jedynie wskazać swojemu klientowi urządzenia rejestrujące, które ten może zamontować na przykład w swoim domu czy we własnym gabinecie. Jest to jedyne na co w świetle obowiązującego prawa może pozwolić sobie detektyw. Zakładanie podsłuchów w samochodach, podrzucanie ich do damskich torebek czy montowanie ich na przykład w dostępnej dla wszystkich w biurze toalecie jest absolutnie niedopuszczalne. Jak zostało wspomniane wyżej, detektyw nie ma uprawnień do zakładania podsłuchów, a wszystkie tego rodzaju działania zagrożone są karą.

Detektyw to zawód zaufania publicznego. Każdy, kto decyduje się na skorzystanie z jego usług, chce mieć pewność, że dobrze wybrał. Detektyw musi być nie tylko skuteczny, ale powinien także pracować zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem. Tylko bowiem wówczas dowody, które uda mu się zdobyć, będzie można wykorzystać w sądzie. Pamiętać należy, że polskie prawo nie zezwala detektywom na wykorzystywanie podsłuchów. W związku z tym należy unikać tych agencji, które zapewniają nas, że zdobędą dowody chociażby zdrady w postaci nagrań. Taki dowód nie może zostać wykorzystany, przez co klient bez potrzeby wydaje pieniądze. Bez wątpienia nie jest to celem nikogo, kto zdecydował się skorzystać z pomocy detektywa.