BLOG
DETEKTYWI W LITERATURZE – NAZWISKA, KTÓRE MUSISZ ZNAĆ
detektyw 1

Zawód detektywa chyba od zawsze cieszy się wielkim zainteresowaniem. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, że najznamienitsi pisarze na przestrzeni lat decydowali się na tworzenie dzieł, których bohaterami były osoby trudniące się tą profesją. Dzisiaj każdy zainteresowany zawodem detektywa bez wątpienia powinien sięgnąć po kilka znanych i cenionych na świecie książek. Otwórzmy świat książkowych detektywów.

Z kart chyba wszystkich książek kryminalnych wyłania się bardzo podobny obraz detektywa. W zdecydowanej większości przypadku to osoba niezwykle inteligentna, błyskotliwa i charakteryzująca się niezwykłą inteligencją. Nie oznacza to, że wszyscy detektywi byli idealni. Poznajmy tych najbardziej znanych.

Sherlock Holmes
To bez wątpienia najbardziej znany książkowy detektyw na świecie. Chyba każdy miłośnik kryminałów czytał chociaż jedną pozycję przedstawiającą losy tego angielskiego dżentelmena. Mimo tego, że Sherlock jest postacią fikcyjną, to wiele osób sądzi, że istniał naprawdę. Ten słynny detektyw zajmował się rozwiązywaniem wyjątkowo mrocznych zagadek, a do sedna sprawy dochodził zawsze dzięki doskonałej dedukcji. Potrafił doskonale obserwować, a jego niewątpliwym atutem była rozległa wiedza z przeróżnych dziedzin, na przykład psychologii. Postać ta nie była pozbawiona wad: Sherlock miał problem z kokainą, opium, morfiną. Palił też jak smok.

Herkules Poirot
To Belg, który osiedlił się w Anglii. To jedna z postaci, którą bez wątpienia można uznać za pedanta. Autorką tej słynnej detektywistycznej postaci jest Agatha Christie – prawdziwa mistrzyni kryminału. Jej książki zna chyba każdy miłośnik gatunku. Herkules Poirot stał się bohaterem przeszło trzydziestu książek. Pani Christie umieściła go również na kartach wielu opowiadań. Po raz pierwszy Poirot pojawił się w książce zatytułowanej „Tajemnicza historia w Styles”. Ukazała się ona w 1920 roku.

Kurt Wallander
To jeden z bardziej współczesnych detektywów. Pracujący w policji komisarz cechuje się wybitną inteligencją i sprawnością działa. Jego twórcą jest nieżyjący już Henning Mankell, który uważany jest za geniusza skandynawskiego kryminału. Uczynił on Wallandera bohaterem kilku książek. Doskonale stworzone zagadki, intryga rozwijająca się z każdą kolejną książką to jednak nie jedyne zalety powieści poświęconych Wallanderowi. Mankell nie zapomina o tle społecznym. Jego bohaterowie to ludzie z krwi i kości, którzy nie są pozbawieni uczuć i problemów. Do cech charakterystycznych twórczości Mankella zalicza się przede wszystkim obecne  w jego wszystkich książkach wątki społeczne. Autor nie bał się analiz zmian mentalności mieszkańców Szwecji. Chętnie przedstawiał także skomplikowane relacje międzyludzkie, które stawały się tłem dla tworzonych przez niego historii. Jego styl to przede wszystkim ogromny realizm – tak duży, że czytając jego kryminały można niemalże poczuć krew spływającą z kolejnych stron książki. Uwadze żadnego czytelnika nie ujdzie również fakt, że Mankell jest niezwykle dokładny, jeśli chodzi o opis miejsc zbrodni oraz odnajdywanych zwłok. Książka „Chińczyk”, która w polskim wydaniu ukazała się w 2009 roku, to najlepszy przykład tego, jak realistyczny może być kryminał. Tego opisu, co na miejscu zdarzenia zastali policjanci, nie powstydziliby się nawet najbardziej doświadczeni funkcjonariusze wydziałów kryminalnych.

Philip Marlowe
Tym razem mamy do czynienia z detektywem pochodzącym zza oceanu. Marlowe jet bohaterem książek, których autorem jest Raymond Chandler. Pierwszy raz czytelnicy mogli zetknąć się z jego postacią w powieści zatytułowanej „Głęboki sen”. Co ciekawe, to drugie dzieło pisarza, w którym pojawia się Marlowe, ale wydane jako pierwsze.

Patrick Hendstrom
To kolejny policjant, którego uznać można za świetnego detektywa. Twórcą tej postaci jest słynna już dzisiaj Camilla Lackberg – młoda pisarka tworząca w Szwecji. Autorka napisała aż dziewięć książek, czyniąc głównym bohaterem wszystkich z nich Patricka. To postać inteligentna, dociekliwa, ale nie pozbawiona uczuć i życia prywatnego. Saga Camilli Lackberg to bez wątpienia propozycja idealna dla kobiet: w książkach dość mocno rozbudowane są wątki obyczajowe. Powieści najlepiej czytać w tej kolejności, w jakiej były wydawane. Każda poświęcona jest wprawdzie innej sprawie, ale życie prywatne bohaterów jest kontynuowane w każdej z nich. Książki wciągają od pierwszych stron i trzymają w napięciu do samego końca.

Słynnych literackich detektywów wskazać można oczywiście więcej. Ci wymienieni powyżej to postacie najbardziej znane. Znaleźli się wśród nich bohaterowie znani i cenieni od lat, jak i ci, którzy na rynku książkowym są stosunkowo nowi. W każdym przypadku jednak mamy do czynienia z doskonale nakreślonym charakterem i świetną akcją trzymającą w napięciu. Wszyscy wymienieni detektywi stali się bohaterami przynajmniej kilku książek. Aby więc poznać ich losy, warto nie ograniczać się do jednej pozycji, ale przeczytać całe serie. I lepiej nie robić tego po zmroku, bo można naprawdę się przestraszyć…