BLOG
DRONY W PRACY DETEKTYWA
dron

Jednym z ciekawszych zawodów, który bez wątpienia zasługuje na uwagę, jest zawód detektywa. Jeszcze kilkanaście lat temu na terenie naszego kraju wykonywany był on przez nielicznych. Dzisiaj jako prywatny detektyw pracuje naprawdę spora grupa osób. Do realizacji powierzonych zadań detektyw wykorzystuje szereg sprzętów i narzędzi, które sprawiają, że jego praca jest prostsza i  przebiega szybciej.

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia tego, czym w ogóle są drony. Z całą pewnością pojęcie to przynajmniej kilkukrotnie słyszał już każdy z nas. Większości osób drony kojarzą się ze sprzętem wojskowym i jest to absolutnie słuszne podejście. Jeszcze kilka lat temu urządzenia te wykorzystywane były tylko przez wojskowych. Dzisiaj mogą sięgać po nie wszyscy miłośnicy podniebnych ewolucji, a także detektywi. Drony to nic innego, jak bezzałogowe obiekty latające. Zostały stworzone do realizacji misji bojowych. Obecnie przeznaczone są przede wszystkim do rozrywki – na ich pokładach montowane są kamery, które pozwalają na robienie zdjęć. Im droższa kamera i im droższy dron, tym lepsze zdjęcia czy nagrania uda się uzyskać. Drony składają się z kilku wirników. Ich niewątpliwym plusem jest to, że potrzebują naprawdę niewiele miejsca do wystartowania. Posiadają one bowiem funkcję tak zwanego pionowego startu. Oznacza to, że są w stanie wzbić się w górę bez pasa startowego, po którym muszą najpierw przejechać określoną ilość metrów. Dzięki temu drony mogą być stosowane w zasadzie wszędzie.

Detektywi obecnie mają do dyspozycji całe mnóstwo nowoczesnych urządzeń i narzędzi, których jeszcze parę lat temu nikt nie znał. Wśród tych, które obecnie są prawdziwym hitem w detektywistycznym światku są bez wątpienia drony. To właśnie dzięki dronom możliwa staje się obserwacja tych terenów, które położone są za określonymi przeszkodami, na przykład za ogrodzeniem posesji. Pojawia się jednak pytanie czy rzeczywiście drony dają aż tak wielkie możliwości i tak istotnie ułatwiają pracę detektywa. Poniżej garść rozważań.

Przede wszystkim trzeba jasno powiedzieć, że wszystkie kamery, które jest w stanie udźwignąć dron dostępny na rynku cywilnym mają naprawdę niewielkie rozmiary. W związku z tym uzyskanie ostrego i wyraźnego obrazu z odległości kilkudziesięciu czy kilkunastu metrów wydaje się być mało prawdopodobne. Pewne jest natomiast, że nie będzie to jakość, która pozwoli na przygotowanie materiałów dla sądu. Wielkim problemem, z którym trzeba się liczyć, jest także wysoki poziom niestabilności urządzenia. Przekłada się to oczywiście na zbyt mało wyraźne zdjęcia. Drony dostępne na rynku cywilnym są także bardzo silnie uzależnione od warunków pogodowych.

Kolejny dość poważnym ograniczeniem dronów jest potrzeba nieustannej ich kontroli i obserwacji. Jeżeli sytuacja zacznie się dynamicznie zmieniać, może to okazać się naprawdę poważnym problemem. Do tego dochodzi dość silnie ograniczony zasięg drona, który ogranicza prowadzone prace. W praktyce sprawdziłyby się jedynie te drony, które mają duży zasię.

Dron to urządzenie, którego śmigła potrafią obudzić umarłego. Hałasują. Niesamowicie. Nawet jeśli więc operator drona jest przez osobę podglądaną niewidoczny, to nie ma najmniejszych szans na to, aby nie hałas nie został przez nią usłyszany. Bez wątpienia hałas wydawany przez drony bardzo silnie zwraca uwagę. Jest to tym wyraźniej widoczne, jeśli w okolicy panuje kompletna cisza. W momencie, kiedy osoba, którą detektyw ma podglądać spodziewa się takich działań prowadzonych względem niego trzeba liczyć się z dekonspiracją całej akcji. A to może oznaczać, że zlecenie przyjęte przez detektywa zostaje po prostu niepoprawnie wykonane. Dla detektywa wiąże się to zawsze z brakiem zapłaty od klienta i pogorszeniem opinii w środowisku. A na to żaden detektyw nie może sobie pozwolić.

Wszystkie przedstawione informacje nie oznaczają jednak, że drony nie znajdują w ogóle zastosowania w pracach detektywów. Idealnie sprawdzają się w przypadku ochraniania najróżniejszych budynków czy posesji, a więc wszędzie tu, gdzie nie trzeba zachować idealnej ciszy, a sterowanie dronem nie nastręcza żadnych trudności. Są dobrym rozwiązaniem zawsze, kiedy wystarczy zarejestrować samo zdarzenie, a jego szczegóły – na przykład twarze biorących w nim osób – nie mają już tak wielkiego znaczenia.

Praca detektywa nie należy do łatwych. Jest trudna, wyczerpująca, naprawdę stresująca. Aby sobie pracę ułatwić, detektywi sięgają po najróżniejszy zdobycze techniki, które sprawiają, że rozwiązanie prowadzonych spraw przebiega o wiele szybciej. Dzisiaj mają do dyspozycji między innymi drony. Obecnie ich zastosowanie jest jednak mocno ograniczone. Można jednak spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości – kiedy to drony dostępne w sprzedaży cywilnej zostaną ulepszone – ich zakres zastosowania przez detektywów istotnie się zmieni. Z pewnością bowiem producenci dołożą wszelkich starań, aby maszyny te stały się ciche, a wykonywane przez nie zdjęcia były bardziej wyraźnie i pozwalały na uzyskanie naprawdę wyjątkowo małych szczegółów.