BLOG
SKUTKI WSPÓŁPRACY Z OSOBĄ NIEPOSIADAJĄCĄ LICENCJI DETEKTYWA
detective 2

Zawód detektywa jest bez wątpienia zawodem zaufania społecznego. W końcu to właśnie detektywowi powierzamy swoje nieraz naprawdę intymne sprawy. Osoba wykonująca ten zawód powinna mieć nie tylko określone umiejętności, ale również spełniać pewne kryteria, które nakładane są przez obowiązujące w Polsce prawo. Każdy, kto chce wykonywać zawód detektywa w naszym kraju musi posiadać stosowną licencję.

Mimo nakazu posiadania licencji przez osoby wykonujące zawód detektywa ciągle nie brakuje tych, którzy robią to bez wymaganych dokumentów. Wiele osób decyduje się na usługi takich detektywów, kierując się o wiele niższą ceną. Zupełnie nie zdają one sobie sprawy z tego, że korzystanie z usług detektywa bez licencji to szereg daleko idących konsekwencji i tak naprawdę wyrzucone w błoto pieniądze.

Wyrzucenie pieniędzy w błoto

Większość detektywów, którzy świadczą swoje usługi bez stosownej licencji, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że łamią obowiązujące w Polsce prawo. Wiedzą też, jaka grozi im za to odpowiedzialność. W związku z tym wielu z nich zaraz po pobraniu od klienta zaliczki po prostu znika. Nie ma mowy o podejmowaniu jakichkolwiek działań, które miałyby na celu po prostu wykonanie zlecenia. Kontakt z takim detektywem nagle się urywa: okazuje się, że telefon przestał być aktywny, a na wysyłane maile po prostu nikt nie odpisuje. Trudno więc liczyć na to, że sprawa, którą powierzyliśmy detektywowi zostanie rozwiązania. Ona nie zostanie nawet „ruszona”! W efekcie my tylko bez potrzeby wydamy pieniądze.

Brak materiału dowodowego o jakiejkolwiek wartości

Niektóre osoby pracujące jako prywatni detektywi, a jednocześnie nie posiadające licencji podejmują nawet określone działania po podjęciu się zlecenia. Robią zdjęcia, zbierają określony materiał dowodowy. Problem w tym, że taki materiał dowodowy nie ma żadnej, nawet niewielkiej wartości. Żaden sąd nie potraktuje go w sposób poważny. Zdobyte przez detektywa bez licencji materiały potwierdzające to, że nasz partner nas zdradza nie zostaną nawet uwzględnione przez sąd podczas rozprawy rozwodowej. Kolejny raz dochodzimy więc do tego, że korzystanie z usług detektywa, który nie posiada licencji to po prostu wyrzucenie pieniędzy. Dodać trzeba, że często naprawdę niemałych pieniędzy. W wielu wypadkach okazuje się, że wystarczyłaby niewielka dopłata, aby skorzystać z pomocy licencjonowanego detektywa, który zdobyłby materiał rzetelny i posiadający konkretną wartość.

Brak możliwości zgłoszenia reklamacji

Decydując się na współpracę z detektywem, który nie posiada licencji, trzeba pamiętać, że w momencie, kiedy z jego usług nie będziemy zadowoleni nie mamy prawa do składania reklamacji czy jakiegokolwiek dochodzenia swoich roszczeń. Wszak detektyw taki w ogóle nie powinien wykonywać swojej pracy. To, że zdecydowaliśmy się skorzystać z jego usług jest tylko i wyłącznie naszym indywidualnym wyborem. Zanim więc powierzymy swoją sprawę detektywowi, powinniśmy sprawdzić czy posiada on wymaganą polskim prawem licencję. Jest to absolutna podstawa.

Zrażenie się do zawodu detektywa

Skorzystanie z usług detektywa bez licencji, a więc uzyskanie materiału dowodowego bez żadnej wartości, może skutkować zrażeniem się do tej profesji. W przyszłości nie będziemy więc skłonni do korzystania z usług jakiegokolwiek detektywa – nawet tego uczciwego. Nigdy natomiast nie wiemy co wydarzy się w naszym życiu. Nie warto więc oszczędzać i stawiać na usługi kogoś, kto w świetle polskiego prawa tak naprawdę detektywem w ogóle nie jest. Lepiej zapłacić więcej, ale mieć pewność, że wszystko zostanie załatwione jak należy, a my uzyskamy porządny i wiarygodny materiał dowodowy.

Nieprawdziwe wyobrażenie na temat pracy detektywa

Korzystając z usług detektywa nieuczciwego i łamiącego prawo, kształtujemy sobie nieprawdziwy obraz osób wykonujących ten zawód. Trzeba pamiętać, że znaczna część prywatnych detektywów pracujących na terenie naszego kraju to naprawdę uczciwe osoby, które prowadzonym sprawom oddają się w pełni, gwarantując najwyższą jakość świadczonych usług. O wiele rozsądniej jest więc skorzystać z pomocy kogoś, kto ma doświadczenie, zna się na swojej pracy i przede wszystkim nie łamie prawa, które obowiązuje na terenie naszego kraju. Usługi świadczone przez taką osobę stoją na najwyższym poziomie, a zebrane przez nią dowody mogą zostać wykorzystane i cechują się wysoką wiarygodnością. Powinien pamiętać o tym każdy, kto decyduje się na skorzystanie z usług detektywa bez licencji.

Polskie prawo jest wyjątkowo precyzyjne, jeśli chodzi o to, kto może wykonywać zawód detektywa. Obowiązek posiadania licencji jest nakładany przez stosowne przepisy i winien być przestrzegany przez wszystkich, którzy chcą wykonywać ten zawód. Niestety, w Polsce wciąż nie brakuje osób, które wykonują zawód detektywa, nie posiadając licencji. Jest to sytuacja niebezpieczna zarówno dla osoby trudniącej się tym zajęciem, jak i dla jej potencjalnego klienta. Trzeba bowiem pamiętać, że zebrane przez taką osobę dowody nie mają żadnej wiarygodności.