BLOG
WIZERUNEK MEDIALNY DETEKTYWA A RZECZYWISTOŚĆ
detectiive

Zawód detektywa jeszcze kilkanaście lat temu był w Polsce rzadkością. Dzisiaj ze wsparcia detektywa korzysta coraz więcej osób. Zawód ten od początku swojego istnienia wzbudza naprawdę ogromne emocje. Jednocześnie narosło wokół niego wiele mitów, z którymi bez wątpienia warto się rozprawić.

Doniesienia medialne, liczne artykuły o charakterze sponsorowanym oraz wypowiedzi niektórych znanych z telewizyjnego ekranu detektywów sprawiają, że oczekiwania klientów, którzy decydują się skorzystać z pomocy tego rodzaju fachowca są po prostu nierealne. Jeżeli detektyw decydowałby się na stosowanie praktyk opisywanych w niejednej gazecie czy telewizyjnym reportażu, bardzo szybko znalazłby się po drugiej stronie barykady: za więziennymi kratami. Wiele informacji, które znaleźć można na temat detektywa, szkodzi tej branży. I jest po prostu bzdurami wyssanymi z palca.

Detektyw zajmuje się tylko zdradami

To jeden z bardziej powszechnych mitów, który narósł wokół pracy detektywa. Bardzo wiele osób sądzi, że detektywi zajmują się tylko i wyłącznie śledzeniem niewiernych żon lub mężów. Tymczasem okazuje się, że wcale nie jest to jedyna kategoria spraw, jakimi zajmują się osoby wykonujące zawód detektywa. Sprawy rodzinne, gospodarcze, nieuczciwi wspólnicy – wachlarz spraw jest naprawdę szeroki. Zdrady stanowią jedynie niewielki ich wycinek.

Wykrycie zdrady to najłatwiejsze zadanie, jakiego może podjąć się detektyw

To kolejny mit, który od lat pokutuje w społeczeństwie. Wiele osób jest przekonanych, że potwierdzenie tego, czy dana osoba jest zdradzana przez współmałżonka jest banalnie proste i nie wymaga od detektywa żadnych bardziej skomplikowanych działań. Tymczasem okazuje się, że w wielu wypadkach potwierdzenie lub wykluczenie zdrady wymaga szeroko zakrojonych działań, które mogą wymagać zaangażowania specjalistycznego sprzętu. Zdrada to nie najłatwiejsza sprawa dla detektywa!

Detektyw przeprowadza testy DNA

Żaden detektyw nie jest w stanie wykonać badań genetycznych. Może natomiast zlecić ich wykonanie specjalistycznemu laboratorium. Jednak zdobycie materiału genetycznego może przysporzyć problemów – szczególnie w przypadku dzieci i niemowląt. Ale dobra agencja detektywistyczna – pomimo trudności – podejmie się również i tego zadania. Warto jednak zorientować się wcześniej, czy usługi detektywistyczne danej agencji obejmują tego typu działania.

Detektywi nagminnie montują podsłuchy

To jeden z największych mitów, jaki pokutuje w społeczeństwie. Odpowiedź jest tutaj jednoznaczna: detektyw w ogóle nie montuje podsłuchów, gdyż ich stosowanie jest zabronione przez obowiązujące w Polsce prawo. Podsłuchy mogą być zakładane jedynie przez uprawnione do tego instytucje i organy a to dopiero po uzyskaniu zgody właściwego sądu. Jedyne, co może zrobić detektyw to polecić swoim klientom urządzenia rejestrujące dźwięk, które mogą oni zamontować w swoich własnych domach. Takie działania nie są zakazane.

Detektyw często sięga po broń

W praktyce detektyw prawie w ogóle tego nie robi. Większość doświadczonych i wykwalifikowanych detektywów podkreśla, że w swojej pracy unikają sięgania po broń jak diabeł święconej wody. Strzelanie to zawsze ogromne problemy, których wszyscy chcieliby przecież uniknąć. Większość detektywów – jeśli nie wszyscy – posiada rzeczywiście pozwolenie na broń i dysponuje swoją własną bronią palną, ale użytek robi z niej bardzo rzadko.

Detektywi nigdy nie współpracują z policją, oni z nią rywalizują

To jeden z bardziej krzywdzących mitów. Trzeba pamiętać, że policja i prywatni detektywni nieraz ze sobą współpracują. Ma to miejsce przy naprawdę trudnych sprawach, kiedy to na ogół rodzina na przykład osoby zaginionej decyduje się na wsparcie prywatnego detektywa, a policja nadal prowadzi swoje działania. Współpraca daje nieraz bardzo dobre efekty i pozwala rozwiązać sprawę. Dobre agencje detektywistyczne, które świadczą usługi na wysokim poziomie, nigdy nie zdecydowałyby się na rywalizowanie z policją.

Detektyw tak naprawdę nic nie może

To mit z kategorii „po co w ogóle korzystać z pomocy detektywa”. To ogromna przesada tyle tylko, że w kompletnie drugą stronę. Detektyw ma na przykład prawo do przetwarzania danych osobowych bez zgodny osób, do których się one odnoszą. Wiele osób powie w tym miejscu, że to nic takiego. Tymczasem okazuje się, że takie uprawnienia pozwalają na wiele szeroko zakrojonych działań.

Praca detektywa nie należy do łatwych. Związana jest z całym mnóstwem formalności, o których dopełnieniu detektyw po prostu musi pamiętać. Wokół tego trudnego i wymagającego zawodu narosło wiele mitów, których pokonanie nie jest łatwe. Detektywi powinni ważyć swoje słowa w wywiadach telewizyjnych i prasowych, a dziennikarze rzetelnie przygotowywać się do swojej pracy. Wówczas przekonania szkodzące działaniom podejmowanym przez detektywa po prostu znikną. Dzięki temu prywatni detektywi będą mogli pracować w spokoju i z pełnym przekonaniem, co do słuszności własnych działań.