BLOG
SPRAWA DLA DETEKTYWA CZYLI MOBBING I MOLESTOWANIE W PRACY.
mobbing

Minęło już kilkanaście lat, jak w Polsce pojawił się zawód prywatnego detektywa. Początkowo zbudzał on naprawdę ogromne emocje, dzisiaj nasze podejście do niego jest dużo bardziej spokojne. Polacy dostrzegli już rolę, jaką prywatny detektyw może odegrać w bardzo wielu sprawach. Wśród zagadnień, który może się zająć znajduje się mobbing oraz molestowanie w pracy.

Mobbing oraz molestowanie pracowników to coraz częściej pojawiające się patologie w polskich firmach. Ich ofiarami padają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Bez względu na rodzaj zajmowanego stanowiska oraz płeć mobbing i molestowanie zawsze wymagają interwencji. Ich udowodnienie jest jednak często bardzo trudne. I właśnie tutaj zaznacza się rola detektywa.

Czym jest mobbing?

Terminem tym określa się uporczywe i mające charakter długotrwały prześladowanie bądź zastraszanie pracownika, który jest nam podległy. Zachowania mobbingowe mogą dotyczyć również osoby równej, jeśli chodzi o zajmowane stanowisko. Do głównych celów mobbera – osoby stosującej mobbing – zalicza się:

 • poniżenie pracownika;
 • wywołanie negatywnego wobec niego nastawienia pozostałych członków zespołu;
 • usunięcie osoby z miejsca pracy.

Zachowania mobbingowe mogą przybierać bardzo różną formę. Zawsze mają jednak charakter publiczny. Może to być ośmieszanie, krytykowanie, umniejszanie znaczenia. Często pojawiają się wulgarne wyrażenia i groźby zwolnienia z pracy. Osoba, wobec której stosowany jest mobbing, czuje się zastraszona, zagubiona, drastycznie spada jej samoocena i poczucie własnej wartości. Do tego pojawiają się często objawy somatyczne, do których zalicza się między innymi:

 • uporczywe bóle głowy;
 • biegunki;
 • trudności ze snem;
 • utrata wagi.

Czym jest molestowanie seksualne?

Tym terminem określa się z kolei wszystkie zachowania o podtekście seksualnym, które podejmowane są wbrew woli osoby. Mogą one dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Do molestowania seksualnego zalicza się:

 • dwuznaczne komentarze;
 • obmacywanie;
 • próby pocałunku.

Skrajnym przypadkiem molestowania seksualnego jest gwałt. W zdecydowanej większości przypadków molestowanie seksualne ma miejsce za zamkniętymi drzwiami. Już jednak dwuznaczne komentarze i propozycje mogą padać także w towarzystwie innych osób.

Działania pracodawcy

Każdy pracodawca ma obowiązek w swoim zakładzie pracy przeciwdziałać zachowaniom o charakterze mobbingu oraz molestowania seksualnego. Sprawa komplikuje się jednak, kiedy to sam pracodawca przybiera rolę agresora.

Rola detektywa

Każdy, kto padł ofiarą mobbingu lub molestowania seksualnego w pracy może zdecydować się na pomoc detektywa. Profesjonalnie przygotowany prywatny detektyw pomoże zebrać dowody, które będą mogły zostać wykorzystane w ewentualnym procesie sądowym. Pomogą one w dochodzeniu odszkodowania, które ofierze zarówno mobbingu, jak i molestowania po prostu się należy. Dobry detektyw, który przystępuje do pracy nad tak trudnymi sprawami zawsze swoje działania rozpoczyna od dokładnej analizy sytuacji. Dopiero wówczas może podjąć decyzję, jaki sposób gromadzenia materiału dowodowego będzie w danym przypadku najbardziej odpowiedni. Detektywi wykorzystują nie tylko nowoczesne środki techniczne, ale również najróżniejsze techniki śledcze, które sprawiają, że są oni po prostu skuteczni.

Po przeprowadzonych działaniach klient zawsze otrzymuje bardzo szczegółowy raport. Do niego dołączany jest materiał w postaci na przykład zdjęć lub nagranego dźwięku. I tu uwaga: nie może on pochodzić z podsłuchu. Stosowanie podsłuchów przez prywatnych detektywów jest bowiem przez obowiązujące w Polsce prawo zabronione.

Jak wybrać detektywa?

Sprawy molestowania seksualnego oraz mobbingu są bardzo specyficzne i wymagają niezwykłego podejścia do ofiary. Dlatego każdy, kto decyduje się w takiej sytuacji skorzystać z pomocy prywatnego detektywa, powinien przede wszystkim pamiętać o tym, aby wybrać osobę doświadczoną. Oprócz tego istotne są takie elementy, jak:

 • duża wiedza z zakresu techniki śledczej;
 • licencja, której obowiązek posiadania nakładany jest przez prawo;
 • dyskrecja.

Cechy te charakteryzują każdego dobrego detektywa, który świadczy usługi na wysokim poziomie. Warto zawsze również zapytać o sprzęt, którym dysponuje detektyw. Powinien on być najwyższej jakości. Tylko taki będzie bowiem cechował się niezawodnością.

Ceny

Usługi detektywa nie należą do tanich. Często jednak to właśnie pomoc specjalisty z tego zakresu okazuje się być jedynym sposobem na uporanie się z problemami w pracy. Im dłużej będzie musiał pracować detektyw i im więcej wysiłku będzie musiał włożyć w wykonywane przez siebie zadania, tym jego wynagrodzenie będzie wyższe. Nie warto jednak się zniechęcać – dobry detektyw pomoże rozwiązać problem.

Mobbing i molestowanie seksualne w pracy to duże problemy, które mogą doprowadzić nawet na skraj załamania nerwowego. Warto jednak pamiętać, że rozwiązaniem okazuje się w wielu wypadkach pomoc prywatnego detektywa. Pomoże on zgromadzić dowody na to, co dzieje się w miejscu pracy, a tym samym doprowadzi do ukarania winnych.