BLOG
JAK ODNALEŹĆ OSOBĘ ZAGINIONĄ?
zaginiecie

Ucieczka z domu, zaginięcie lub celowe ukrywanie się, uprowadzenie. Gdy ginie bliska osoba, trudno jest zachować zimną krew, bowiem każdy przypadek szokuje, zasmuca i budzi wiele emocji. Często zdarza się, że osoba znika w niespodziewany sposób – przepada bez wieści, wyjeżdża za granicę czy wchodzi w nowy związek; niekiedy pada także ofiarą przestępstwa. Jak odnaleźć kogoś, kto zaginął? Jak zachować się w takiej sytuacji: czy można szukać tej osoby na własną rękę czy lepiej skorzystać z usług prywatnego detektywa?

Zaginięcie przyjaciela lub krewnego to bardzo trudny czas dla jego bliskich. Nie zawsze wiadomo, dlaczego osoba zdecydowała się na ucieczkę: czasami są to problemy w rodzinie czy pracy, zawód miłosny lub brak zrozumienia ze strony otoczenia. Często zdarza się jednak, że ktoś ginie w niewyjaśnionych okolicznościach – może uciec z domu, celowo się ukrywać, a nawet paść ofiarą uprowadzenia lub porwania dla okupu. Jak odnaleźć zaginioną osobę, nim stanie się jej krzywda? Czy skuteczniejsza jest organizacja poszukiwań na własną rękę, czy też może lepiej powierzyć ją wyspecjalizowanym w tej dziedzinie prywatnym detektywom?

Zaginione dzieci, młodzież i dorośli

Każdego roku policja odnotowuje około 15 tysięcy zaginięć, z czego 4 tysiące to przypadki dotyczące najmłodszych. Z zupełnie innych przyczyn giną małe dzieci czy nastolatki, a z jeszcze innych osoby dorosłe; maluchy do 6 lat zazwyczaj gubią się lub ulegają wypadkom. Wystarczy chwila nieuwagi rodzica lub opiekuna, a dziecko może oddalić się z miejsca zamieszkania czy placu zabaw – samodzielny spacer po okolicy może okazać się bardzo niebezpieczny, a zbytnia ufność wobec nieznajomych wręcz zgubna. Powierzanie maluchów niezaufanym osobom to ryzyko tego, że padną ofiarą przestępstwa: uprowadzenia, pedofilii, a nawet zabójstwa. Częstym przypadkiem w Polsce są tzw. porwania rodzicielskie – to sytuacje szczególnie trudne, które przydarzają się parom lub małżeństwom, w których nie układa się najlepiej. Jedno z rodziców wywozi lub przetrzymuje dziecko na stałe, bez wiedzy i woli drugiego, a przez to pozbawia go możliwości utrzymania kontaktu. Dziecko staje się kartą przetargową w relacjach, a jego zaginięcie ma na celu wymuszenie ugody na partnerze.

Lato to zaś szczególny czas ucieczek młodych ludzi. Wakacyjne „giganty” to okres, kiedy młodzież znika najczęściej – niektórzy nie potrafią wrócić do swoich domów, inni zaś celowo się ukrywają. Czasami decydują się opuścić swoją rodzinę ze względu na problemy w relacjach, kłopoty finansowe, braku akceptacji ze strony rówieśników lub obracanie się w kręgu nowych znajomych. Nieporozumienia, brak dialogu między najbliższymi, strach przed karą za złe sprawowanie lub niskie oceny w nauce – ucieczka bywa krzykiem o pomoc nastolatka, próbą zwrócenia na siebie uwagi rodziców. Czasami wagary bywają organizowane dla zwykłego popisu lub chęci przeżycia wyjątkowej przygody. Nagłe zniknięcie może być także efektem wypadku, choroby psychicznej lub przestępstwa – porwania, uprowadzenia, handlu żywym towarem.

Również dorośli giną lub decydują się na ucieczkę. Częstą przyczyną zaginięcia bywa chęć zerwania z przeszłością, problemy rodzinne lub w pracy. Znikają zarówno nieuczciwi partnerzy biznesowi, jak i bardzo zamożne osoby, które bywają porywane dla okupu. Czasami zdarza się też, że zapadają na najróżniejsze schorzenia i choroby psychiczne, które zaburzają ich postrzeganie rzeczywistości. Zdarza się, że wychodzą z domu i już do niego nie wracają; tracą kontakt z bliskimi i przyjaciółmi.

Biuro detektywistyczne – czy warto skorzystać z jego usług?

Jak radzić sobie z przypadku zaginięcia bliskiej osoby? Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia – działania we własnym zakresie mogą okazać się niewystarczające. Członkowie rodziny lub znajomi mogą nie znać całej prawdy na temat powodów, dla których poszukiwany nagle znika. Działania policji również mogą okazać się niewystarczające: często brakuje twardych dowodów lub trop nagle się urywa. Nie należy lekceważyć najmniejszych sygnałów ani poszlak: w takiej sytuacji najlepiej jest zwrócić się do profesjonalistów w zakresie poszukiwań osób.

Biura detektywistyczne specjalizują się właśnie w odnajdywaniu zaginionych ludzi – ze względu na delikatność i złożoność każdej sprawy działają dyskretnie i skutecznie. Są nieocenioną pomocą w przypadku zaginięć dzieci, krewnych, przyjaciół, spadkobierców, osób ukrywających się lub nieuczciwych partnerów biznesowych. Szybko oceniają sytuację oraz niezwłocznie przystępują do działania. By odnaleźć zaginioną osobę, mogą prowadzić akcję poszukiwawczą zarówno w kraju, jak i w innych krajach. Są gwarancją dotarcia do rzetelnych, sprawdzonych źródeł informacji, pełnej dyskrecji oraz skuteczności. Detektywi szczegółowo badają okoliczności zaginięć, a podczas poszukiwań stosują sprawdzone techniki oraz najnowocześniejsze technologie. Niekiedy do rozpoczęcia działań wystarczy samo imię i nazwisko zaginionej osoby; nawet w przypadku tak małej ilości danych profesjonaliści są w stanie zidentyfikować dokładny adres przebywania danej osoby.